Zlato (oz) / USD
1 925,18
0,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny ropy rostou, protože Rusko zakázalo většinu vývozu pohonných hmot

Ceny ropy rostou. Reagují tak na rozhodnutí Ruska dočasně zakázat většinu vývozu pohonných hmot, které vrátilo pozornost investorů k obavám o dostatečné dodávky na trh.

ropa
Kolem 17:50 SELČ cena severomořské ropy Brent rostla o 0,2 procenta na 93,67 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala 0,4 procenta a prodávala se za 90 dolarů za barel. Foto: iStock

Rusko s okamžitou platností dočasně zakázalo export benzinu a nafty do všech zemí s výjimkou čtyř bývalých členů Sovětského svazu, aby tak stabilizovalo situaci na domácím trhu. Oznámila to ruská vláda. Zákaz se netýká členů Euroasijské hospodářské unie (EAHU), tedy Arménie, Běloruska, Kazachstánu a Kyrgyzstánu.

Tento výpadek bude znamenat, že se odběratelé pohonných hmot z Ruska budou muset poohlédnout jinde. Aby byly rafinerie schopné tuto poptávku uspokojit, budou muset zpracovat více ropy, a to v době, kdy se dodávky ropy na trhy snižují, uvedl makléř firmy PVM Tamás Varga.

Ceny přitom včera nejprve klesaly kvůli obavám o poptávku. Centrální banka USA (Fed) ve středu nechala úrokové sazby beze změny, ale naznačila, že do konce roku předpokládá jejich další zvýšení. To může utlumit hospodářský růst a poptávku po pohonných hmotách, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT ZÁVĚREČNÁ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent listopad 93,67 93,53
New York – NYMEX WTI listopad 90,00 89,66

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika