Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Politika
Trump vzkázal Rusku, že USA připravují odvetu za Dúmu

AKTUALIZOVÁNO. Americký prezident Donald Trump dnes vyzval na twitteru Rusko, aby se připravilo na americký útok na Sýrii. USA ho chystají jako odvetu za události v syrské Dúmě, kde podle opozičních zdrojů v sobotu syrská armáda použila chemické zbraně a zahynuly při tom desítky lidí.

Připrav se Rusko, protože (rakety) přijdou, pěkné a nové a chytré, napsal Trump na své twitterovém účtu. Ilustrační foto: iStock

Americký ministr obrany James Mattis pro vojenskou operaci proti Sýrii není, pokud nebude řádně zváženo, jaký bude mít důsledek. Americká armáda je podle něj připravena navrhnout možnosti vojenských úderů proti Sýrii, bude-li to z rozhodnutí prezidenta vhodné. Světová zdravotnická organizace (WHO) má informace, že v Dúmě mělo příznaky vystavení toxickým chemikáliím až 500 lidí.

O tom, pro jaký typ útoku se USA rozhodnou, se zatím spekuluje. Většina zdrojů se shoduje, že Donald Trump chce masivnější odvetu, než byla ta loňská za chemický útok na Chán Šajchún. Americká armáda tehdy ze svých lodí ve Středozemním moři vypálila na syrskou leteckou základnu 59 raket, ale Sýrie základnu rychle znovu zprovoznila.

V očekávání útoků na Sýrii už vydala evropská agentura pro řízení letového provozu Eurocontrol varování leteckým společnostem pro lety ve východním Středomoří. Syrské vládní síly podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) vyklízejí hlavní letiště a vojenské letecké základny.

Rusko bude útok považovat za válečný zločin

Generální štáb ruské armády dnes informoval, že ruská vojenská policie ve čtvrtek vstoupí do Dúmy, aby tam zajišťovala bezpečnost. Ruský poslanec Vladimir Šamanov prohlásil, že Rusko je ohledně Sýrie v kontaktu s americkým sborem náčelníků štábů a prostřednictvím Turecka i s NATO.

Bílý dům údajně bude usilovat o to, aby nynější reakce odradila syrský režim od dalšího použití chemických zbraní. Ministr obrany Mattis ale podle serveru Politico požaduje, aby USA nejprve připravily širší strategii pro Sýrii. Spojené státy podle šéfa Pentagonu navíc stále analyzují zpravodajské informace o chemickém útoku v Sýrii.

Rusko dalo najevo, že bude americký útok považovat za válečný zločin. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že by akce mohla destabilizovat celý region a že Rusko stále podporuje „nezávislé a objektivní vyšetření“ událostí v Dúmě. „Nejsme účastníky twitterové diplomacie. Jsme stoupenci seriózních přístupů,“ prohlásil mluvčí.

Obviňování prý není založeno na faktech

Zatímco USA obviňují Damašek, Rusko tvrdí, že věc je třeba vyšetřit a nasazení chemických bojových prostředků dokázat. Kreml trvá na tom, že obviňování syrské armády z chemického útoku není založeno na faktech. Ruský velvyslanec v Libanonu Alexandr Zasypkin se odvolal na předchozí prohlášení vedení ruské armády, když řekl, že všechny rakety vypálené na Sýrii budou sestřeleny a že se bude útočit i na místa jejich odpalu.

„Rusko hrozí sestřelením všech raket vypálených na Sýrii. Připrav se Rusko, protože (rakety) přijdou, pěkné a nové a ‚chytré‘! Neměli byste být partnery toho Plynem Vraždícího Zvířete, které zabíjí vlastní lidi a raduje se z toho,“ tweetoval v odpověď Trump.

Podle Damašku je obviňování z použití chemických zbraní průhlednou záminkou a má se stát „chatrným a neopodstatněným“ ospravedlněním útoku na Sýrii.

K USA se připojí někteří spojenci

K USA jsou připraveny připojit se někteří jejich spojenci. Francouzský prezident Emmanuel Macron ujistil, že případný odvetný útok bude zaměřen na chemické provozy syrské vlády.

Britská premiérka Theresa Mayová dnes prohlásila, že všechny indicie nasvědčují tomu, že za útok v Dúmě jsou odpovědné syrské úřady a že tak šokující útoky nemohou zůstat bez odpovědi. Podle šéfa britských labouristů Jeremyho Corbyna by měl mít při jakékoli vojenské akci v Sýrii své slovo také britský parlament.

Izraelská vláda dnes uspořádala bezpečnostní konzultace kvůli obavě, že případný raketový útok USA na Sýrii může vyvolat napadení židovského státu ze strany syrské nebo íránské armády.

Zablokované rezoluce

Rusko i USA si v úterý v Radě bezpečnosti OSN navzájem zablokovaly rezoluce k Dúmě. USA požadovaly, aby vyšetřovatelé také mohli pátrat po tom, kdo útok spáchal, zatímco ruský návrh tuto otázku chtěl ponechat na Radě bezpečnosti. Trump kvůli situaci v Sýrii odřekl plánovanou návštěvu Latinské Ameriky.

WHO k útoku ze 7. dubna oznámila, že při něm zahynulo údajně více než 70 lidí, kteří se nacházeli ve sklepeních domů. Z nich 43 vykazovalo příznaky naznačující, že byli vystaveni vysoce toxickým chemikáliím. Při útoku byla prý zasažena také dvě zdravotnická zařízení. Symptomy zasažení chemikáliemi v podobě silného podráždění sliznic, selhání dýchání a narušení centrální nervové soustavy se projevily u 500 lidí. WHO má informace zprostředkované partnerskými zdravotnickými organizacemi, protože sama do oblasti přístup nemá.

Agentura Eurocontrol už upozornila letecké společnosti, že v příštích 72 hodinách hrozí útok a problémy ve východním Středomoří. Některé aerolinky už změnily letové trasy svých strojů. Provozu Českých aerolinií se opatření zatím nedotkne.

(ČTK)