V současné době může Berlín vetovat obchody, které zahrnují nákup nejméně 25 procent kapitálu německé společnosti subjektem z nečlenské země EU, a to v případě, že ohrožují veřejný řád nebo národní bezpečnost.
Ministři nyní chtějí tuto hranici snížit na 15 procent, aby mohli kontrolovat více akvizic v citlivých hospodářských sektorech. Nový zákon by podle listu mohl vstoupit v platnost ještě v tomto roce.
„Chceme mít možnost bližší kontroly společností v oblasti obrany a zásadně důležité infrastruktury a dalších civilních technologií, které jsou pro bezpečnost důležité,“ řekl Altmaier. Německo se stále více snaží zastavit čínské investice, zejména do zmíněných oblastí. Obává se, že některé z jeho nejmodernějších technologií končí v čínských rukou.
Nová verze zákona se bude vztahovat na společnosti, které se zabývají mimo jiné odposlechem v telekomunikacích, cloudovými službami, kontrolními systémy pro elektrárny a energetickými sítěmi, dodávkami pitné vody a čištěním odpadních vod a platebními transakcemi.
Zabránění vstupu a stažená nabídka
Minulý měsíc Berlín zabránil vstupu čínského státního koncernu do německého provozovatele přenosové soustavy 50Herz. Dvacetiprocentní podíl v něm převezme namísto čínského SGCC německá státní banka KfW.
Minulý týden čínská firma Yantai Taihai stáhla nabídku malému německému strojírenskému podniku Leifeld Metal Spinning, který se specializuje na letectví a jaderný sektor, poté, co se o obchod začala zajímat německá vláda.
Protekcionistická nálada
Protekcionistická nálada se v Německu začala rozmáhat po akvizici výrobce průmyslových robotů Kuka čínskou společností Midea v roce 2016. Obavy vzrůstají zejména po oznámení desetiletého plánu Made in China, který má Čínu do roku 2025 proměnit z levného zpracovatele na technologicky vyspělou zemi.
Za zhruba rok je to už podruhé, co Berlín zpřísňuje zákon o zahraničních investicích. Loni byl rozšířen tak, aby pokrýval všechny firmy z oblasti zásadně důležité infrastruktury, jako jsou energetické a vodovodní sítě, elektronické platební systémy, nemocnice a doprava. Vláda současně získala více času na prověřování případů, ze dvou na čtyři měsíce.
„Samozřejmě chceme, aby zahraniční firmy v Německu i nadále investovaly,“ řekl Altmaier. „Máme však také povinnost chránit zájmy bezpečnosti a veřejného pořádku,“ dodal.
(ČTK, red)