Průměrná míra nezaměstnanosti by měla klesnout na 5,6 %, růst průměrné nominální mzdy zrychlí na 4 %. Inflace v letos nepřekročí v průměru 1 %. Dál se potvrdí silná závislost české ekonomiky na vývoji globální ekonomické aktivity, zejména na situaci v EU.
Pro průmyslový export je kondice hlavních obchodních partnerů klíčová. Solidní poptávka po exportu ale není postačující podmínkou pro růst domácí investiční a spotřebitelské poptávky. Při mimořádně vysokém podílu nadnárodních firem zejména v domácím strojírenství, je dobrá kondice evropských zemí zásadní i pro investiční rozhodnutí a vývoj mezd.
Aktuální prognóza se odvíjí od očekávání růstu v eurozóně mezi 1,5 až 2 % v tomto i příštím roce. Je to sice dostatečný základ pro růst české ekonomiky mezi 2 až 3 %, nicméně pro vyšší dynamiku by česká ekonomika vyžadovala i silnější výkon eurozóny. Dokud eurozóna své strukturální problémy nevyřeší, nelze v Česku očekávat vyšší tempa růstu.
Aktuální situace českého trhu práce začíná připomínat období před deseti lety. Počet registrovaných nezaměstnaných klesá a přibližuje se 440 tisícům, naopak počet volných pracovních míst se zvyšuje a dosahuje již téměř 120 tisíc.
„Strukturální nesoulad na trhu pracovní síly je ještě intenzivnější než před deseti lety a představuje bariéru dynamičtějšího rozvoje a vyššího potenciálu české ekonomiky,“ uvedla hlavní ekonomka ČBA Eva Zamrazilová.
Rok 2016 přinese vyšší spotřebu domácností
„Poptávka domácností bude podpořena nízkou nezaměstnaností, zrychlující dynamikou mezd, stále nízkou inflací a vysokou spotřebitelskou důvěrou,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.
Nezaměstnanost klesne z průměrných 6,5 % v loňském roce na 5,6 %. Růst průměrné nominální mzdy se zrychlí na 4 %. Pro firmy bude stále obtížnější nalézt rovnováhu mezi cenovou konkurenceschopností a nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců.
Při nízké inflaci, která bude v průměru stále pod 1 %, vzroste reálná mzda o více než 3 %. Nízká inflace je do velké míry způsobena nízkými cenami ropy a potravin, což je pro tuzemskou ekonomiku pozitivní faktor.
„Nízkoinflační prostředí nevytváří v tuzemské ekonomice nežádoucí efekty, které by vyžadovaly další reakci ze strany ČNB,“ uvádí Seidler.
Rok 2017: Posílí investice, zeslábne spotřeba
Prognóza počítá s mírným zrychlením ekonomického růstu v příštím roce. Investice by měly růst tříprocentním tempem, což při stále vysoké dovozní náročnosti domácího exportu podpoří další vzestup dovozů.
„Předpokládáme, že spotřeba domácností poroste tempem 2,6 %, tedy o něco pomaleji než v roce 2016, zejména v důsledku vyššího růstu cen. Fiskální politika by měla podporovat ekonomiku neměnnou dynamikou,“ říká Petr Gapko, hlavní ekonom GE Money Bank.
Strukturální nesoulad mezi nabídkou a poptávkou na trhu práce bude bránit dalšímu poklesu registrované míry nezaměstnanosti, která v průměru poklesne pouze symbolicky na 5,5 %. Ani růst mezd proto nebude dál akcelerovat. Očekávaný vzestup inflace je narozdíl od lednové prognózy o něco nižší. Centrální banka se přesto ve druhé polovině roku pravděpodobně dočká dvouprocentní inflace.
Autor: kol
Foto: Shutterstock
ČTĚTE DÁL:
Jak poznat pravé zlato
Peníze ve fondech ztrácejí na hodnotě