Zlato (oz) / USD
1 910,31
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Znovuzrození světového giganta v těžbě zlata

Hlavní zprávou mezi těžaři vzácných kovů je zvýšení nabídky hlavního amerického producenta zlata Newmont Mining na převzetí australského rivala Newcrest Mining na 19,5 miliardy dolarů poté, co byla zamítnuta dřívější nabídka 17 miliard dolarů. A nejde jen o zlato, ale také o měď protože loni obchody s těžbou mědi převýšily v celkové hodnotě obchody se zlatem.

Hlavní zprávou mezi těžaři vzácných kovů je zvýšení nabídky hlavního amerického producenta zlata Newmont Mining na převzetí australského rivala Newcrest Mining. Ilustrační foto: iStock

Očekává se, že due diligence bude trvat přibližně čtyři týdny a pokud správní rada a akcionáři Newcrestu nabídku přijmou, bude akvizice představovat největší transakci mezi těžaři zlata na světě.

„Zlato je dnes jedním z nejvíce rozdělených odvětví těžby. Jeho deset největších producentů dává na trh pouhých 28 procent celosvětové produkce. Pro srovnání: deset největších producentů železné rudy vytváří téměř 70 procent světové nabídky,“ připomíná web VettaFi.

PSALI JSME: Největší světový těžař zlata Newmont chce převzít konkurenta Newcrest

Oba těžaři zlata údajně podepsali dohody o mlčenlivosti, takže jak dopadne původně „nevyžádaná“ či „nabídka, která nemá smysl“ se uvidí za čtyři týdny, píše Mining.com.

PSALI JSME: Deset firem těží třetinu zlata

Jisté však je, že společnost Newcrest by do jakékoli dohody vstoupila se sadou zlatých a měděných dolů v Austrálii, Kanadě a Papui Nové Guineji, zatímco Newmont zdůrazňuje svou pozici největší světové společnosti pro těžbu zlata se silným zázemím v Africe, Severní Americe a Jižní Americe.

Spojením Newcrestu a Newmontu by se tak po téměř 25 letech obě společnosti znovu spojily. Newcrest se sídlem v Melbourne byla původně založena v 60. letech 20. století jako australská pobočka Newmontu.

PSALI JSME: Těžař zlata Newmont odmítl nabídku na převzetí rivalem Barrick

(rek)

Další z kategorie Zlato