Zlato (oz) / USD
1 919,44
0,56 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Znervóznělé Rusko

Agentury Bloomberg, Reuters a další média informovala o tom, že v dubnu se Rusko zásadním způsobem zbavilo poloviny amerických pokladničních poukázek. Vzápětí pak přišla zpráva, že v květnu Rusko koupilo dalších 600 000 troyských uncí zlata (18,66 tuny), čímž zvýšilo své rezervy na 1928,4 tuny zlata.

Není to jen Rusko, které v posledních letech diverzifikuje devizové rezervy na zlato. Foto: iStock

Při současném tempu nákupů zlata překročí ruská centrální banka pomyslnou metu 2000 tun v září a během několika let by se její zlatý poklad mohl vyrovnat francouzskému, čtvrtému největšímu na světě. Rusko je totiž nervózní. Jeho měnová aktiva držená v USA by mohla být zmrazena, jako se stalo kazašskému státnímu fondu Sovereign Wealth Fund, jenž má u Mellon Bank ve Spojených státech obstaveno přibližně 22,6 miliardy dolarů. 

„Oficiálně kvůli občanskoprávním řízením, leč nedávné zprávy naznačují, že zmrazení majetku bylo provedeno na příkaz americké vlády jako nástroj pro získání přístupu americké armády do dvou kazašských přístavů v Kaspickém moři,“ spekuluje britský server Sharps Pixley.

Ať je to pravda, nebo ne, ukazuje to, jaká rizika hrozí kterémukoli státu, jenž má v USA významný majetek. „Pokud jsou zprávy pravdivé, není tento krok ničím jiným než vydíráním. Trumpova administrativa tak dává najevo, že směřuje k mnohem agresivnější zahraniční politice,“ dodává britský server.

Diverzifikace devizových rezerv je v kurzu

Kazachstán si evidentně uvědomuje možné budoucí obtíže, a proto se zařadil mezi státy, které v současnosti měsíc co měsíc vkládají do zlatých rezerv další přívažky. „Není to jen Rusko, které v posledních letech diverzifikuje devizové rezervy na zlato. Indie, Turecko, Mexiko, Írán, Kyrgyzstán, Kazachstán, Bělorusko, Uzbekistán, Tádžikistán, Mongolsko a samozřejmě i Čína své zlaté rezervy rovněž navyšují,“ uvedl americký server GoldSeek.

Trumpova neurčitá a riskantní ekonomická zahraniční politika představuje pro dolar jako rezervní měnu světa riziko, tvrdí GoldSeek. Rizikem pro americkou, ale i globální ekonomiku nyní je, že pokud se obchodní války zintenzivní, pak to pravděpodobně povede ke slabšímu dolaru, vyšším úrokovým sazbám a mnohem vyšší inflaci. „Vytváří to velmi vzácný scénář pro zlato. Jeho současná nízká cena představuje mimořádnou příležitost pro investory se zaměřením na diverzifikaci investic a akumulaci zlata,“ radí Američané.

(rek)

Další z kategorie Zlato