Zlato (oz) / USD
1 909,89
0,74 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rusko prodalo rekordní balík amerických dluhopisů

Rusko prodalo bezmála polovinu amerických dluhopisů v hodnotě 47,4 miliardy dolaru. Již v březnu ale Moskva snížila své rezervy v amerických cenných papírech o 1,6 miliardy dolaru a o měsíc dříve o 9,3 miliardy dolaru.

Rusko začalo snižovat své podíly v amerických cenných papírech po sankcích a vyhlášení obchodních válek. Foto: iStock

A Rusko není jediné, dělají naopak mnozí světoví hráči. Japonsko prodalo americké dluhopisy v hodnotě asi 12 miliard dolarů, Čína zlikvidovala stejné pohledávky v hodnotě 7 miliard dolarů a Irsko snížilo své americké portfolio o 17 miliard dolarů.

Washingtonské celní války totiž vyvolaly obavy, že by finanční trhy mohly s americkými pokladničními poukázkami ostrouhat. Týká se to zejména velkých držitelů těchto papírů jako jsou Čína a Japonsko, z nichž každý měl v dluhopisech zhruba bilion dolarů.

Rusko začalo snižovat své podíly v amerických cenných papírech po četných sankcích uložených Washingtonem uprostřed startujících obchodních válek mezi USA a jejich spojenci a partnery.

Špatné zprávy pro Washington

„To jsou pro Washington špatné zprávy a zlověstné varování. Zahraniční poptávka po dolarových dluhopisech je pro vyrovnání očekávaného nárůstu amerického zadlužení rozhodující. Ministerstvo financí navíc musí financovat obrovský výdajový deficit, jenž vznikne díky daňovým škrtům,“ píše ekonomický server Zero Hedge.

V letošním roce americké ministerstvo financí plánuje dražbu dluhopisů za zhruba 1,4 bilionu dolarů. S tím, jak se kupci nehrnou, plánuje přihodit další dluhopisy za 600 miliard dolarů.

„Firmy nyní zpětně nakupují své vlastní akcie, aby zvýšily svou kapitalizaci. Ceny akcií jsou nadhodnocené. Měnová politika americké centrální banky v důsledku rostoucího státního dluhu nezvyšuje ekonomický růst. A dluhopisový trh už nevypadá atraktivně. Zdá se, že na obzoru je velká změna, že státy se kvůli obchodní válce začnou amerických dluhopisů zbavovat,“ pokračuje Zero Hedge.

Opouštění dolaru

A nadřazenost amerického dolaru není tak pevná, jak si mnozí myslí. Dolar jako globální měna má před sebou nejasnou perspektivu. Proces dedolarizace získává dynamiku. Moskva a Peking počátkem června podepsaly dohodu o zvýšení podílu obchodu v národních měnách. V loňském roce bylo 19 procent plateb za dodávky z Ruska do Číny provedeno v ruských rublech. V říjnu 2017 spustila Čína platební systém pro transakce v renminbi a rublu. A petrojuan má nahradit petrodolar.

Ruské společnosti už 15 procent čínského dovozu platí v renminbi. Ještě před třemi lety byly příslušné údaje o polovinu nižší. Postupný odklon od USD mají na programu i státy BRICS (největší rozvíjející se ekonomiky světa). Čína a Japonsko zahájily přímé obchodování ve svých měnách již v roce 2012.

Miliardářský investor Stanley Druckenmiller, jehož jmění časopis Forbes letos spočítal na 4,7 miliardy dolarů, se domnívá, že nastal pravý čas. „Vše, co potřebujete, je zlato. Všechny ostatní investice jsou odpadky,“ cituje ho doslova Zero Hedge. I další špičkoví správci peněz doporučují zajistit se zlatem. Některé země si své zlaté rezervy z trezorů amerického Federálního rezervního systému dokonce už odstěhovaly.

Konec ekonomické nadvlády?

Čím horší jsou vztahy mezi USA a ostatními zeměmi, tím více je pravděpodobné, že i další státy budou zvažovat svou závislost na dolaru. Trh s americkými dluhopisy prochází těžkými časy, dolar čelí nejisté budoucnosti a zlato se stává nejlepší investicí, na kterou bychom mohli pomyslet, vypočítává zjevné důvody Zero Hedge.

Sankce, které se neustále používají jako nástroj zahraniční politiky, obchodní války a obrovský rostoucí dluh zpochybňují americké ekonomické vyhlídky. Proto mnohé země zvažují odklon od americké měny a jejich dluhopisů. „To pro USA nepochybně není dobré. Politika konfrontace činí Ameriku slabší, ne silnější. Jsou tu jasné náznaky, že americké století končí,“ uzavírá server.

(rek)

Další z kategorie Zlato