Zlato (oz) / USD
2 321,67
0,01 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatý pátek

Spojení mezi zlatem a výnosy amerických vládních dluhopisů se zhroutilo a v pátek to bylo zcela očividné, když výnosy referenčních desetiletých dluhopisů vzrostly na 6,4 procenta a zlato, které by to mělo okamžitě srazit k zemi, zažilo nejlepší den za více než měsíc.

Spojení mezi zlatem a výnosy amerických vládních dluhopisů se zhroutilo. Ilustrační foto: iStock

Poptávku po zlatě nesnížil ani posilující americký dolar, který se v pátek vyšplhal na dvouměsíční maximum. Navzdory tomu analytici dál počítají se silnou poptávkou po vzácném kovu a dokonce na webu FX Empire tipují, že v případě, že zlato zůstane nad úrovní 2 350 dolarů, bude poté útočit na cenu 2 390-2 400 dolarů za troyskou unci.

Také průběžná expertíza hodně sledovaného makléřského webu FXStreet předpokládá další zdražení zlata a současné navýšení ceny nemá být konečnou stanicí, nýbrž odrazovým můstkem k další cestě za lepšími zítřky.

Všechny páteční zprávy, jež se týkaly zlata, hovořily buď o udržení pozic nebo o jejich posílení. Zjistilo se například, že čínská centrální banka nákupy zlata sice utlumila, koupila jen dvě tuny za předchozí dva měsíce, ale čínské burzovní fondy v nákupech zlata pokračovaly.

PSALI JSME: Centrální banky hlásí chuť na další nákupy zlata

Vysoká cena zlata neutlumila ani poptávku v Indii, jak referují tamní obchodníci se zlatem. K tomu se stále přemílá informace, že čtyři z pěti centrálních bank v příštích 12 měsících očekávají navýšení devizových rezerv ve zlatě. Není divu.

Za jedno ze svých nejvýnosnějších aktiv označila zlato i nestátní francouzská obchodní banka Société Générale. Deník Herald Sun ji dokonce označil za zlatokopku.

Na sociálních sítích stále probíhala i zpráva agentury Bloomberg o záměrech České národní banky: „Guvernér Aleš Michl nastínil plány na zlepšení výnosů cizoměnových rezerv. Během příštích pěti let plánuje zvýšit podíl akcií v rezervách na 30 procent a zvýšit držbu zlata ze současných přibližně čtyřiceti na sto tun. Říká, že banka nebude vyčkávat na nižší ceny, ale hodlá nakupovat průběžně.“

PSALI JSME: ČNB by měla nakoupit 200 tun zlata, říká člen bankovní rady Michl

(rek)

Další z kategorie Zlato