Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlatý důl v telefonech a počítačích

Podle studie Lawrence Berkeley National Laboratory by za deset let mohla být ve Spojených státech ročně vyřazena víc než jedna miliarda elektronických zařízení. Analýza ukazuje, že tato elektronika by se mohla stát zdrojem zhruba poloviny množství zlata, které se v současnosti těží ve Spojených státech.

V roce 2033 by mohlo být z vyřazené elektroniky možné získat přes 100 tun zlata. Ilustrační foto: iStock

Aby k tomu došlo, potřebují plánovači vědět, jaké druhy elektroniky se budou pravděpodobně vyhazovat a jaké množství materiálů obsahují. Výzkum k tomu použil historické údaje o prodeji a předpokládané životnosti víc než 90 produktů spotřební elektroniky k odhadu trendů, co lidé vyhodí.

Předchozí analýzy ukázaly, že ze všech v elektronice používaných kovů má zlato většinu hodnoty (až 80 %) a prodej elektroniky rychle poroste. Za deset let by se mohla ve Spojených státech vyřadit miliarda elektronických zařízení o hmotnosti 1,5 milionu tuny. I kdyby prodeje rostly pomaleji, bylo by vyřazeno 700 milionů různých přístrojů, celkem 1,2 milionu tuny elektronického odpadu.

„Elektronika je stále menší a složitější, což znamená, že obsahuje víc zlata a dalších cenných materiálů, než v minulosti. V roce 2033 by tak mohlo být z vyřazené elektroniky možné získat přes 100 tun zlata, což představuje zhruba polovinu současné roční produkce zlata v USA (220 tun),“ konstatuje magazín Anthropocene.

PSALI JSME: Britská mincovna chce získávat zlato z vysloužilé elektroniky

(rek)