Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Britská mincovna chce získávat zlato z vysloužilé elektroniky

Britská státní mincovna The Royal Mint plánuje postavit ve Walesu závod, díky kterému by mohla získat stovky kilogramů zlata a dalších drahých kovů z elektronického odpadu, jako jsou mobilní telefony a notebooky. Firma oznámila, že navázala spolupráci s kanadskou začínající firmou Excir, která vyvinula chemické řešení pro extrakci kovů z desek plošných spojů.

Ředitel rozvoje Sean Millard uvedl, že řešení firmy Excir umožňuje selektivně získávat drahé kovy s vysokým stupněm čistoty. Foto: iStock

Zlato a stříbro jsou vysoce vodivé a v malém množství jsou spolu s dalšími drahými kovy obsaženy v deskách plošných spojů a dalším hardwaru. Většina tohoto materiálu se nikdy nezrecykluje a vyřazená elektronika často končí na skládce nebo se spálí, uvedla agentura Reuters.

V současnosti mincovna podle něj používá tento proces v malém měřítku a pracuje na výstavbě továrny, která by zpracovávala stovky tun elektronického odpadu ročně. Získala by tak stovky kilogramů drahých kovů. Závod by mohl zahájit provoz v příštích letech, Millard ale zatím odmítl sdělit, kolik bude stát.

Kilogram zlata v současnosti stojí zhruba 55 000 USD (1,2 milionu Kč).

(ČTK)