
Od března 2020 rostou inflační očekávání a s nimi i cena zlata. Od března do září se ale nominální sazba desetiletých amerických vládních dluhopisů stěží pohybovala kolem 0,6 %, poté ale začala růst takovým způsobem, že v době psaní tohoto článku byla desetiletá sazba zhruba 1,6 %. Sazba TIPS stoupá a zlato tedy klesá.
„To je velmi stručná aktualizace toho, co se děje na trhu se zlatem. Myslíme, že cena zlata může chvíli zůstat slabá, ale nakonec zřejmě Fed (centrální banka USA) zasáhne a sníží dlouhodobé úrokové sazby. Fed pravděpodobně implementuje řízení výnosové křivky pro správu úrokových sazeb v celém rozsahu. Spojené státy ještě nikdy nebyly tak zadluženy a rostoucí sazby je přivedou k bankrotu. Rostoucí sazby navíc zpomalují ekonomiku a poškozují akciový trh, což Fed v tomto okamžiku nechce,“ píše Gold Observer.
Pozoruhodné je, že americký poměr veřejného dluhu k HDP se snížil hlavně během klasického zlatého standardu (1870–1914) a v letech 1943–1980, což bylo obdobím s vysokou inflací a hluboce zápornými reálnými úrokovými sazbami.
„V současném ekonomickém prostředí USA se vláda nehodlá omezovat ve výdajích, a tak je na stole scénář z konce druhé světové války. Na počátku 40. let zastropoval Fed výnosy vládních dluhopisů, což nakonec vydrželo dvě desetiletí. Fed tiskl vše, co bylo nutné k financování vlády a inflace se tak mohla pohybovat mnohem výš než úrokové sazby. Výsledkem byly hluboce záporné reálné úrokové sazby, které odplavily dluh v poměru k HDP,“ naznačuje jednu z možností dalšího vývoje Gold Observer. A poté zlato opět získá svůj obvyklý třpyt.
(rek)