Zlato (oz) / USD
1 907,65
0,35 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato v zelených číslech

Když se dopočítal i poslední den minulého roku, byli mnozí analytici překvapení. Se silvestrovskou cenou nad 1 800 dolary za troyskou unci (31,1 g) se roční výkon zlata dostal do kladných 0,4 procenta.

Nejlépe se zlatem proti inflaci ochránili v Turecku, kde zlato posílilo o 41,2 procenta. Ilustrační foto: iStock

Co si tedy myslet o bankovních expertech Credit Suisse a JP Morgan, kteří předpovídali ceny na konci roku 1 500 a 1 520 dolarů za unci? Raději nic, protože v měnách největších států světa uzavřelo zlato rok 2022 v zelených číslech. Dokládá to statistika marketingové organizace zlatého průmyslu World Gold Council (Světová rada pro zlato).

V eurech zlato vydělalo 6,7 procenta, v britské libře 12,5 procenta, v australském dolaru 7,1 procenta, v českých korunách 3,2 procenta, v čínském renminbi devět procent, v japonském jenu 14,4 procenta atd. Nejlépe se zlatem proti inflaci ochránili v Turecku, kde zlato posílilo o 41,2 procenta.

Minulý rok byl učebnicovým příkladem stability zlatého trhu v dlouho nevídaných turbulencích světové ekonomiky. Na jedné straně se ho jako málo výnosného aktiva v porovnání s vysokou inflací zbavovali burzovní spekulanti, na straně druhé maloobchodní poptávka a nákupy centrálních bank zájem o zlato zvyšovaly.

PSALI JSME: Frank Holmes: Zlato bylo nejoblíbenějším aktivem roku 2022

„Zlato je měnou strachu a nedůvěry,“ píše Jonathan Guthrie z Financial Times. Komentuje však ještě jednu důležitou vlastnost. Anonymitu. Zlato nelze snadno vysledovat. Ve Švýcarsku se v květnu objevily tři tuny ruského zlata a nikdo neví, komu patří.

Z největšího úložiště zlata na světě, kterým jsou sejfy v Londýně, loni ubylo 500 tun zlata a nikdo neví komu. Ke konci třetího čtvrtletí oznámily centrální banky Mezinárodnímu měnovému fondu nákupy 333 tun zlata, ale World Gold Council vysledoval přesuny zlata v objemu 673 tun.

Je to zřejmě důsledek toho, že se finanční systémy demokratického západu a diktátorského východu dostávají do střetů, což rozšiřuje roli zlata pro transakce, kde není třeba klást žádné otázky. Popularita zlata proto roste, a na jeho ceně je to znát.

PSALI JSME: Záhada ruského zlata ve Švýcarsku

(rek)

Další z kategorie Zlato