Zlato (oz) / USD
2 336,95
0,60 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato v globálních mezinárodních rezervách překonalo euro

Robustní nákupy zlata centrálními bankami od roku 2009 a rostoucí cena zlata zvýšily podíl drahého kovu na světových rezervách na úkor papírových měn. Na konci roku 2023 zlato překonalo euro a další měnou, která je na řadě, bude americký dolar, píše numismatický odborník Jan Nieuwenhuijs.

Zlato už v globálních devizových rezervách překonalo euro. Ilustrační foto: iStock

„Když analytici kreslí grafy mezinárodních rezerv, často se zaměřují jen na devizy a vynechávají zlato. Navíc začínají až rokem 1999, kdy bylo zavedeno euro. Nicméně i na základě takových analýz je vidět, že podíl dolaru na celkových rezervách pomalu klesá. Z vrcholu 72 procent v roce 2001 na 58 procent v roce 2023. Navíc zatím neexistuje žádná konkrétní měna, která by dolaru konkurovala,“ argumentuje autor na webu Gainsville Coins.

Historicky, z pohledu suchých čísel získaných z četných zdrojů, to nebyl dolar, co desítky let podporovalo mezinárodní měnový systém, nýbrž zlato. Zlato až do druhé světové války tvořilo v centrálních bankách většinu rezerv. Dlouhodobě kolem 90 procent, zbytek se dělil mezi britskou libru a dolar jen v menší míře, i když se říkalo, že v rezervách nejpočetněji zastoupená libra je světovou rezervní měnou.

PSALI JSME: Žádná papírová měna nemůže zlatu konkurovat

A jak to vypadá dnes? Podíl dolaru na celkových rezervách vloni klesl podle Nieuwenhuijsových výzkumů víc, než běžně uvádějí analytici, a to na pouhých 48 procent, což mělo být způsobeno klesající důvěrou v úvěrová aktiva (měny) obecně, kvůli znepokojivým bublinám, eskalaci válek a obavám z inflace.

„Na základě osobních propočtů oficiálních zlatých rezerv, které zahrnují i skryté akvizice například čínské centrální banky, dosáhlo procento zlata v celkových rezervách 18 procent v roce 2023, oproti 11 procentům v roce 2008. Zlato aktuálně překonalo euro, které se zaseklo na 16 procentech. Vzhledem k tomu, že problémy, které pronásledují papírové měny, v dohledné době nezmizí, je možné, že zlato v následujícím desetiletí předběhne dolar,“ uzavírá nizozemský expert.

PSALI JSME: Hromadění zlata v Číně varováním pro dolar

(rek)

Další z kategorie Zlato