Zlato (oz) / USD
2 338,00
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato se vyvléklo z pout, jeho cena neklesá

Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell má trhy tam, kde je chtěl mít. I když čeští komentátoři označili jeho výroční projev v Jackson Hole za nudný a očekávaný, svět byznysu na rozdíl od jejich suverenity tápe. V dohledu není sebemenší známka jistoty. Otázka: Co bude dál? má stále větší otazník. To brzdí rozlet podniků a investorů, což je přesně to, oč se centrální banka v USA snaží.

Po Powellově projevu si zlato po čtyřech týdnech ztrát překvapivě vyšláplo k mírným ziskům. Foto: Fed

„Navigujeme podle hvězd pod zataženou oblohou,“ charakterizoval v pátek Powell budoucí plány Fedu. O případném dalším zvýšení úrokových sazeb mají dle jeho slov rozhodnout data z ekonomiky. Jaká budou, je možné jen hádat. Převládající nejistota tak ochromila finanční výboje Wall Streetu. Dluhopisové výnosy po víkendu stagnovaly, stejně tak měnové trhy, akciové trhy se také do ničeho nehrnuly, a vlastně jen komodity včetně zlata zaznamenaly jakýsi úspěch.

Úspěch v tom smyslu, že podle všech dosavadních zákonitostí by se při rekordních úrokových výnosech, měla cena zlata ponořit do hlubin. Nic takového se neděje. Odborníci nyní bádají nad tím, proč je neúročené zlato vůči úrokovým sazbám tak odolné.

Po Powellově projevu si zlato po čtyřech týdnech ztrát překvapivě vyšláplo k mírným ziskům. Opce na prosincový nákup unce zlata se naposledy obchodovaly za 1 942 dolarů, což znamená, že cena zlata by měla vyskočit ještě výš, aby investice něco vydělala. Třeba tak, jak avizuje Commerzbank na 2 000 dolarů za unci: „Ne v srpnu, ale zůstáváme optimističtí ohledně konce roku.“

PSALI JSME: Zlato svůj lesk určitě neztratí, míní finanční manažeři

Navzdory čerstvým ziskům analytici poznamenávají, že trh se zlatem obecně uvízl v režimu “počkejte a uvidíme“ a nová ekonomická data by mohla přinést určitou volatilitu. „Připomínky od Powella neuklidnily mysl obchodníků, a ti jsou stále víc nuceni smířit se s tím, že sazby zůstanou vyšší, že posílí dolar a znovu zaútočí na zlato,“ řekl Craig Erlam, šéfanalytik společnosti Oanda, portálu Kitco News.

Phillip Streible, hlavní stratég firmy Blue Line Futures, si myslí, že slabá data americké ekonomiky by mohla vdechnout vzácnému kovu nový život. „I když se trh otočí, investoři mohou s návratem ke zlatu váhat. Cena se proto musí dostat přes 1 971 dolarů, ale zatím není schopna prolomit odpor na úrovni 1 951 dolarů.“

Jenže stejně jako se zlatu nechce s cenou nahoru, je obtížné poslat jeho cenu dolů. „Ač se zdá, že vzestup zlata bude v blízké budoucnosti omezený, mohl by být omezený i jeho pokles,“ doplnil Christopher Vecchio ze společnosti Tastylive. I jemu vrtá hlavou proč, když se výnosy dluhopisů drží blízko 15letého maxima, není cena zlata mnohem nižší.

PSALI JSME: Co skutečně rozhoduje o ceně zlata?

(rek)

Další z kategorie Zlato