Zlato (oz) / USD
1 981,85
0,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato se stále drží jen 140 dolarů pod rekordem

Cena zlata se ustálila poblíž devítiměsíčního maxima kolem 1 930 dolarů za troyskou unci, protože obavy z recese udržely zvýšenou poptávku po bezpečném přístavu. Ani obrovské posílení koruny tak nedokázalo zabránit tomu, že i pro české klienty unce zlata od Nového roku zdražila o víc než tisíc korun.

Nedávné akciové ztráty na Wall Street, které následovaly po spoustě slabých firemních výsledků, také přispěly k obavám ze zpomalení ekonomického růstu, což rovněž podpořilo poptávku po zlatě. Ilustrační foto: iStock

Cena vzácného kovu stoupla kvůli poklesu na akciových trzích, protože poptávka po bezpečném přístavu předčila poptávku po dolaru, a to v důsledku zvýšených očekávání, že americká centrální banka v nadcházejících měsících zpomalí tempo zvyšování úrokových sazeb.

„Zlato je na roztrhání od poloviny prosince kvůli rostoucím očekáváním menšího zvýšení úrokových sazeb v USA, protože ekonomický růst a inflace se v zemi ochlazují. Cena zlata se tak pohybuje jen o zhruba 140 amerických dolarů pod rekordním maximem z roku 2020,“ konstatuje server Investing.com.

Nedávné akciové ztráty na Wall Street, které následovaly po spoustě slabých firemních výsledků, také přispěly k obavám ze zpomalení ekonomického růstu, což rovněž podpořilo poptávku po zlatě.

PSALI JSME: Ole Hansen: Zlato po slibném startu pokračuje ještě výše

Zlato také letos výrazně překonalo ceny jiných drahých kovů. Zatímco zlato zdražilo asi o šest procent, stříbro a platina jsou v poklesu o více než jedno procento.

Jízda žlutého kovu byla z velké části vyvolána statistikou, která naznačovala, že inflace v USA se v posledních několika měsících zmírnila víc, než se očekávalo, což pravděpodobně povede k menšímu zvýšení sazeb americké centrální banky.

Trhy obecně očekávají ještě zvýšení sazby o 25 bazických bodů v únoru a poté pauzu ve zvyšování úroků v nadcházejících měsících. O nějaké jistotě na trzích však nemůže být řeč.

PSALI JSME: Predikce analytiků ceny zlata na rok 2023

(rek)

Další z kategorie Zlato