Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato se do pásma 1 900 dolarů za unci vrátí do roku 2022

Právě když se zlato odrazilo od minim z konce března o více než 200 dolarů za troyskou unci a začátkem června se obchodovalo na úrovni 1 900 dolarů za unci a na trhu se opět začalo mluvit o býčích náladách, došlo k významnému obratu způsobenému Federálním rezervním systémem, tedy americkou centrální bankou (Fed).

Zlato je stále v pozici, která umožňuje návrat do pásma 1 900 dolarů za unci do roku 2022. Ilustrační foto: Shutterstock

Když se žlutý kov ve dnech bezprostředně po zveřejnění červnových ekonomických prognóz FOMC (Federální výbor pro otevřený trh, který rozhoduje o nastavení klíčových úrokových sazeb, pozn. red.), propadl zpět do pásma 1 770 dolarů za unci, přinesl trh investorům a analytikům střízlivou připomínku, že cesta k novým maximům není téměř nikdy hladká. Podobnou lekci z tržní reality dostali také investoři do stříbra, platiny a palladia.

„I přes nedávný výprodej soudíme, že díky pokračujícímu důrazu Fedu na jeho mandát plné zaměstnanosti by zlato mělo získat zpět většinu svých nedávných ztrát,“ napsal na webu provozovaném asociací SBMA singapurských obchodníků s cennými kovy Bart Melek, globální vedoucí komoditní strategie společnosti TD Securities.

„Relativně nový flexibilní rámec politiky cílování průměrné inflace a naznačená ochota po určitou dobu překračovat inflační cíle, pokud mezera výstupu zůstane široká, jsou jen několika důvody, proč velmi uvolněné měnové podmínky pravděpodobně přetrvají i v roce 2023,“ dodal.

PSALI JSME: Cena zlata v červnu klesla hlavně kvůli jestřábímu Fedu

Fed by podle něj měl po delší dobu udržovat vysoce akomodativní prostředí reálných úrokových sazeb napříč výnosovou křivkou, což zlato a komplex drahých kovů podporuje. Vývoj na straně nabídky tak velmi pravděpodobně pomůže komplexu drahých kovů, zejména průmyslovějšímu stříbru, platině a palladiu.

Zároveň budou růst nabídky nadále omezovat různé poruchy v dolech a další omezení, neboť investice a průmyslová poptávka zůstávají stabilní. Průmyslové drahé kovy pravděpodobně podpoří také slušná výkonnost zlata, probíhající celosvětové hospodářské oživení po skončení krize a pozitivní sentiment vyvolaný budoucími snahami o dekarbonizaci světové ekonomiky.

Vzhledem k tomu, že předseda Fedu Jerome Powell zahájil proces přípravy trhů na omezování kvantitativního uvolňování, Melek se domnívá, že zlato je stále v pozici, která umožňuje návrat do pásma 1 900 dolarů za unci do roku 2022.

PSALI JSME: Štafetu těžby zlata musejí převzít střední a menší projekty

Bez ohledu na masivní americké stimuly a nedávný růst cen vyvolává negativní dopad covidu-19 na hospodářský růst po celém světě a nedávný jestřábí příklon Fedu pochybnosti, že se inflace vymkne kontrole.

Bazické efekty, nedávné zvraty cen neenergetických komodit, omezený dlouhodobý růst cen ropy a očekávané ukončení přerušení dodavatelského řetězce související s covidem v globální logistice a v odvětví mikročipů by totiž měly začít trhy přesvědčovat, že by se růst cen neměl stát těžkopádným.

„V důsledku toho je nepravděpodobné, že by Fed v dohledné době zaostal za křivkou a byl nucen zpřísnit měnovou politiku mnohem dříve. Vzhledem k nedávné cenové akci se zdá, že obchodníci s drahými kovy začínají s tímto závěrem souhlasit,“ uvedl Melek a dodal, že reálné sazby zůstanou na minimech i podél delšího konce křivky, což je příznivé pro zlato.

PSALI JSME: Zlato pro centrální banky znovu získává lesk

(luk)