Zlato (oz) / USD
1 754,50
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
37 943,93
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,00 %
USD / CZK
21,63
0,00 %
Zlato
V Rusku dochází při těžbě zlata k masivnímu znečištění řek

Světová organizace na ochranu životního prostředí WWF oznámila, že téměř 1 500 kilometrů řek na Sibiři je znečištěno kvůli těžbě zlata. Ekologové varují, že vypouštění bahna a písku do řek při těžbě způsobuje vymírání říčních živočichů.

V Rusku dochází při těžbě zlata k masivnímu znečištění řek. Ilustrační foto: Pixabay.com

WWF uvedla, že satelitní snímky z oblastí čtyř sibiřských regionů ukazují znečištění řek v délce 1 474 km. Jako nejsložitější vyhodnotila situaci v Krasnojarském kraji, kde bylo zjištěno 14 případů znečištění na 816 kilometrech řek.

Výzkum probíhal od poloviny května do konce června, což znamená, že k takovému rozsahu znečištění došlo za pouhý měsíc a půl. Problém se týká procesu těžby zlata, při němž je odpadní voda odváděna na hlavní říční tok speciálními kanály. Kromě toho se do řeky může dostat kyanid, který se používá jako roztok při loužení zlata.

Odborník WWF Alexander Kolotto zdůraznil, že obraz popsaný ekology je neúplný. Sledovali prý pouze některé oblasti, kde se zlato intenzivně těží. Studie např. nezahrnovala severní oblasti Krasnojarského kraje, Magadanské oblasti a Jakutské republiky. Podle ekologa však je i tento roztříštěný obraz je „děsivý“. Současně varoval, že Rusko „každým rokem ztrácí na Sibiři více řek“.

PSALI JSME: Dvacítka zemí, které v roce 2020 těžily nejvíce zlata

 (luk)