Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato na počátku týdne zůstalo stabilní

Zlato se včera po nejlepším týdnu za poslední dva měsíce, kdy posílilo o 1,2 procenta, ustálilo, protože obchodníci zvažují výhled měnové politiky oproti hrozbě, kterou představuje nová vlna koronaviru v USA. Spotové zlato se podle agentury Bloomberg pohybovalo bez větších změn na úrovni 1 818,84 dolarů za troyskou unci. Platina a stříbro v pondělí posílily, palladium kleslo.

Investoři se pravděpodobně zdrží nákupu zlata před prvním zvýšením sazeb americkým Fedem, poznamenala včera německá Commerzbank. Ilustrační foto: iStock

Tváří v tvář tlaku Kongresu a veřejnosti, aby se vypořádali s nejžhavější inflací od 80. let minulého století, se sbor představitelů Federálního rezervního systému (americké centrální banky, pozn. red.) tento měsíc vyslovil pro zvýšení sazeb v březnu a potenciální potřebu zvýšit je v tomto roce až pětkrát, což znamená jasný posun v prognózách oproti situaci před několika týdny.

„Účastníci trhu se pravděpodobně zdrží nákupu zlata před prvním zvýšením sazeb americkým Fedem,“ napsal ve své poznámce Daniel Briesemann, analytik německé Commerzbank AG. „Možná doufají, že zasedání Fedu příští týden jim poskytne další a/nebo jasnější signály, že Fed v březnu zahájí cyklus zvyšování sazeb,“ citovala analytika agentura Bloomberg.

Zatímco více centrálních bank po celém světě se snaží normalizovat měnovou politiku, aby omezily cenové tlaky, Čína v pondělí poprvé od vrcholu pandemie v roce 2020 snížila klíčovou úrokovou sazbu. Stalo se tak v době, kdy propad trhu s nemovitostmi a opakované propuknutí viru utlumily výhled růstu země.

PSALI JSME: Zlato tlačí na kritickou resistenci ve výši 1 830 dolarů

(luk)