Zlato (oz) / USD
2 063,74
0,70 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato „levně“ za 2 050 dolarů

Rok 2023 lze pro zlato označit za mimořádně úspěšný, protože se může pochlubit návratností těsně nad 14 procenty. Nejpravděpodobnější scénář v kontextu toho, co se ve světě děje, ukazuje na pokračující vzestupnou trajektorii s cílem v blízkosti 2 100 dolarů za unci. Nedávná silná poptávka vytvořila nové historické maximum 2 148 dolarů za unci, ale šlo o spotovou cenu, která byla rychle negována.

„Pokud centrální banky nakupují za dolary a eura všechno zlato, co mohou, není jasné, na co drobní investoři čekají,“ domnívá se investiční bankéř James Rickards. Ilustrační foto: Publications Agora France – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76943765

„Kupci však mají dostatek paliva a vše nasvědčuje tomu, že budou schopni natrvalo překonat klíčovou oblast odporu testovanou během několika posledních let blízko bariéry 2 100 dolarů. Přirozeným cílem poptávky pak bude oblast kolem 2 150 dolarů a v dalším kole 2 200 dolarů,“ konstatuje ve své analýze zlata britský Investing.com pod titulkem: Zlatí býci se připravují na další útok na historická maxima.

Investiční bankéř James Rickards zase svoji rozborku nazval: Zlato „levně“ za 2 050 dolarů. A píše… „až dolar nebude už považován za spolehlivý, svět se promění ve zlato. To není bezprostřední možnost. To je proces, který se bude v průběhu let rozvíjet. Trend jde tímto směrem. Investoři by proto měli považovat dnešní cenu zlata za dar, za nákup za výhodnou cenu, než se trhy a mainstreamová média probudí…

…O skutečném stavu globálního měnového systému mají největší znalosti centrální banky, které jsou pravděpodobně nejinformovanějšími účastníky trhu. Pokud centrální banky nakupují za dolary a eura všechno zlato, co mohou, není jasné, na co drobní investoři čekají,“ píše.

PSALI JSME: James Rickards: Za šest let bude unce zlata za 14 tisíc dolarů

(rek)

Další z kategorie Zlato