Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato kvůli dolaru mírně zdražilo

Cena zlata v pondělí mírně vzrostla, protože oslabil dolar, ale obavy z agresivního zvyšování sazeb ze strany americké centrální banky bránily většímu růstu ceny zlata než o pár dolarů. Dolar ztratil 0,3 procenta a zlato o zhruba stejný podíl zdražilo. Klasická ukázka jejich vzájemného vztahu.

Cena zlata v pondělí mírně vzrostla, protože oslabil dolar, ale obavy z agresivního zvyšování sazeb ze strany americké centrální banky bránily většímu růstu ceny zlata než o pár dolarů. Ilustrační foto: iStock

Pro kupce zlata v Česku to ovšem byla dobrá zpráva, protože investice do zlata se pro ně zlevnila. „Korekce amerického dolaru nepochybně zlato trochu pozvedla. Ale mám podezření, že očekávání dalšího zvyšování úrokových sazeb v USA tyto zisky omezuje,“ konstatoval nezávislý analytik Ross Norman.

Zlato je vysoce citlivé na rostoucí úrokové sazby v USA, protože pokud jsou vysoké, dávají investoři přednost dolarovým úpisům. „Drahé kovy zlevnily ve čtvrtletí od července do září o víc než osm procent, což představuje největší čtvrtletní pokles ceny od konce března 2021,“ napsal server Nasdaq.

PSALI JSME: Zlato se dál přetlačuje s dolarem

A my k rozvlněným cenám zlata dodáváme, že v době psaní tohoto článku meziročně zlevnilo o 5,91 procenta, meziměsíčně o 2,64 procenta a v mezitýdenním srovnání zdražilo o 2,68 procenta. Zlato však potřebuje delší horizont. Když se například v roce 2007 zhroutil akciový trh, investiční poptávka po zlatě vzrostla, protože investoři hledali bezpečnější variantu.

Mezi lety 2007 a 2011 se cena zlata víc než zdvojnásobila. Podobně s nejistotou během pandemie zaznamenaly rekordní přílivy peněz burzovní fondy kryté zlatem a cena zlata dosáhla historického maxima 2 070 dolarů za unci. Za celý rok 2020 zlato získalo 5,8 procenta, akciový index ztratil 1,4 procenta.

PSALI JSME: Cenu zlata diktuje dolar

Při delších než ročních recesích má zlato tendenci akcie překonávat. Jak se dopočítal server Elements, v roce 1973 zlato získalo 87 procent, akcie ztratily 13,1 procenta. V roce 2007 zlato získalo 16,3 procenta, akcie ztratily 37,4 procenta.

Ale po 16měsíční recesi zlato v roce 1981 získalo 1,6 procenta, avšak akcie posílily víc, o 5,8 procenta.  I když nárůsty nominální ceny nebyly dramatické, vždy pomáhaly upevnit pozici zlata jako zajištění proti finančním turbulencím.

PSALI JSME: Zlato je v korunách nejdražší v historii

Až potud byla řeč o dolarových cenách. V českých korunách je to však jinak. Rekordní cenu zlata nezaznamenáváme v srpnu 2020, ale v březnu 2022, kdy cena zlata dosáhla 47 791 korun bez marže obchodníků.

Vzhledem k očekávanému propadu koruny tak v naší měně bude cena zlata stoupat, i kdyby v dolarech zůstala stejná. Zdržování zlata bude nenápadné a většina lidí to zaznamená třeba až s ročním zpožděním. Třeba tak, jako když si dnes všimneme, že za rok koruna vůči dolaru ztratila 15,2 procenta.

PSALI JSME: Zlato je v českých médiích stále častějším tématem

(rek)