Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato je volatilní, ale nemůžete o něj přijít

V posledních dnech jsme svědky vysoké volatility zlata. V pondělí získalo 2,5 procenta, v úterý 1,5 procenta, ve středu ztratilo 1,2 procenta. Je volatilita zlata něco, čeho by se měli investoři bát, nebo něco, co je třeba přijmout? Pochopitelně platí to druhé. Dokonce jako obecné pravidlo platí, že burzy mají takovou nestálost rády, protože na čem jiném by dokázali makléři vydělávat?

V posledních dnech jsme svědky vysoké volatility zlata. Ilustrační foto: iStock

Horizont investice do zlata by neměl být kratší než tři roky. A podle průzkumu Světové rady pro zlato (WGC) se tím institucionální investoři řídí. Uvádějí, že cílem číslo jedna je návratnost. Uchování majetku a další obranné cíle jsou až na druhém nebo třetím místě.

Abychom si to vysvětlili, pokud by například aktivum mělo největší měsíční pohyb +12 procent a jeho druhý největší měsíční pohyb byl -10 procent, pak by průměr těchto dvou pohybů byl +1 procento.

„Protože zlato není investicí, jako akcie firem, a nemá tedy žádné úvěrové riziko, neexistuje šance, že by u zlata mohlo dojít k selhání nebo bankrotu, jako tomu bylo například u Lehman Brothers nebo Bear Stearns. Ačkoli je zlato vysoce volatilní a může utrpět ztráty, tyto ztráty se časem vždy vyřeší,“ konstatuje analýza australského webu ABC Bullion.

PSALI JSME: Zlato určitě neprodávejte!

„Zkušený investor ví, že jakékoli poklesy ceny zlata jsou prostě součástí tržního cyklu a že pokles nebude trvalý. Pochopitelně volatilita zlata, jakkoli může být v určitých obdobích nepříjemná, nemusí být pro dlouhodobé investory se strategickou alokací do drahého kovu skutečným problémem.“

Negativní korelace zlata s akciovými trhy pro většinu investorů, kteří vlastní zlato i akcie, znamená, že jejich celkové portfolio bude méně volatilní, než když bude do těchto aktiv investovat samostatně.

Ceny zlata tak mohou být kolísavé, stejně jako byly akcie Lehman Brothers nebo aktuálně bankovního giganta Credit Suisse, jehož akcie ztratily přes 56 procent. Investoři do zlata, na rozdíl od akcionářů Lehman Brothers, kteří přišli o všechno, takovému riziku nečelí.

PSALI JSME: Umíte si představit, že by zlato ztratilo přes polovinu hodnoty?

(rek)