Zlato (oz) / USD
1 930,64
0,48 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato je měnou poslední instance

Jak trhy očekávaly, Fed (americká centrální banka) nezměnil základní úrokové sazby, což mělo oslabit dolar, ale to se nestalo. Místo toho dolar odolal a poklesla cena zlata. V Česku zhruba o tisíc korun, což by mohlo oživit nevalnou poptávku z minulého měsíce, protože nejméně čtvrt roku nebylo cena zlata tak nízká.

Americký Fed nezměnil základní úrokové sazby, což mělo oslabit dolar, ale to se nestalo. Místo toho dolar odolal a poklesla cena zlata. Ilustrační foto: iStock

Může za to souběh několika globálních faktorů. Čínská centrální banka snížila úrokové sazby a krátce na to zveřejněné hospodářské výsledky Číny uzemnily optimisty. To srazilo k zemi kdeco – od ropy po zlato – a vyznavači dolaru se tak mohli těšit ze své víry a jistoty, kterou jim i akciovým bohům dolar poskytl.

O zlatu se začalo psát, že konsoliduje, vyčkává či zůstává v neutrálním pásmu, jak se mezi odbornou veřejností kamufluje pokles ceny, a že to tak bude přes prázdniny, a kdo ví, co bude dál. Tady se však názory rozcházejí.

Většina sice argumentuje tím, že Wall Street očekává ještě jedno zvýšení úrokových sazeb v červenci, což by ještě umocnilo sázky na dolar a jeho deriváty, ale nelze vynechat i názor, že další zvýšení úrokových sazeb v USA by už mohlo způsobit problémy se splácením dluhů.

Šéfka Capitalight Research Chantelle Schievenová v rozhovoru pro Kitco News ale upozornila, že ekonomika si kvůli rostoucí dluhové zátěži vyšší sazby už nemůže dovolit.

PSALI JSME: Zlato jako aktivum paniky

„Současná měnová politika Fedu vyvíjí tlak na globální finanční trhy. Spotřebitelé a korporace s tím začínají bojovat, byť ekonomika dopad tohoto tlaku ještě nepocítila, protože spotřebitelé mají stále nějaké úspory. Leč podmínky se začnou zhoršovat.“

Přestože je americká ekonomika nyní poměrně odolná, Schievenová připomněla, že mnoho údajů, které centrální banka sleduje, přichází až zpětně, a dopady se teprve dostaví.

„Je to teprve rok, co Fed začal agresivně zvyšovat úrokové sazby, a bude nějakou dobu trvat, než se projeví účinky. Mnoho lidí má hypotéky, které by se za šest měsíců mohly považovat za ohrožené. Totéž s komerčními nemovitostmi.“

Kvůli rostoucím úrokovým sazbám náklady na obsluhu všech dluhů rostou a historie podle Schievenové ukazuje, že utahovací cykly obvykle končí, až se něco pokazí. V určitém okamžiku pak začnou být všechny dluhy toxické a nastane chvíle, kdy zlato opět zazáří. Opět se potvrdí, že zlato je měnou poslední instance.

PSALI JSME: Jistá je jen nejistota

(rek)

Další z kategorie Zlato