Zlato (oz) / USD
2 040,09
0,23 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato jako nedobytná pevnost

Už týden cena zlata setrvává nad dvěma tisíci dolary za troyskou unci a vzácný kov opět prokazuje svoji užitečnost. V tomto století zatím vždy prokázal výtečné obranné vlastnosti při válkách.

Už týden cena zlata setrvává nad dvěma tisíci dolary za troyskou unci. Ilustrační foto: iStock

Působil jako zajištění proti devalvaci papírových peněz při jejich zběsilém tisknutí. Zabral i při kolapsu některých bank. A občas dokázal vynášet jen o něco méně než riziková aktiva, jako například kryptoměny nebo americké technologické akcie.

Není pochyb o tom, že zlato si zachovává schopnost chránit majetek v časech hospodářského kolapsu nebo tržních nejistot. Stačí se podívat na meziroční zisky zlata k 1. listopadu za posledních pět let. V roce 2019 to bylo +23,9 procenta, o rok později +20,8 procenta, v roce 2021 -6,8 procenta a loni -8,6 procenta.

I po část letošního roku nebyly výnosy zlata nic moc, než se to před zimou zlomilo a letošní meziroční výnos k 1. listopadu opět vyskočil na dvouciferné číslo 20,9 procenta.

„Následující rok bude nepochybně i pro zlato obsahovat rizika, z nichž některá by mohla být i šokující. Například uvolnění napětí v Gaze nebo jinde by pravděpodobně znamenalo ústup zlata ze současných úrovní, i když jen dočasně,“ konstatuje web společnosti Fidelity, jež spravuje majetek v hodnotě 3,6 bilionu dolaru.

PSALI JSME: O ceně zlata teď rozhoduje izraelská armáda

„Přesto žádný z těchto faktorů v podstatě nesnižuje důvěryhodnost zlata, jako dlouhodobého uchovatele hodnoty, nebo zajištění proti ekonomickým a tržním šokům. Zlato je stále cenný nástroj pro tlumení volatility papírových aktiv,“ tvrdí Fidelity.

Jestli a zda cena zlata ještě poroste, je otázka, na kterou by chtěl znát odpověď každý. Kolik zlata vlastnit také není exaktní věda. Nápovědou by mohlo být porovnání například celosvětových trhů zlata a akcií.

Hodnota všech akciových trhů se dnes odhaduje na 106 bilionů dolarů. Hodnota veškerého dosud vytěženého zlata na 13,5 bilionu dolarů neboli asi 13 procent tržní hodnoty veškerých akcií. Vypadá to na příliš malou možnost ochránit veškeré investice zlatem.

Tím spíš, že zlato není útočná zbraň. Neslibuje žádné zisky. Je spíš poslední linií betonových bunkrů, ve kterých je ostatně i uchováváno. A nejde jen o symbol. Svět prostě chce mít alespoň nějakou jistotu. Za jakoukoli cenu.

PSALI JSME: Co je lepší? Akcie nebo zlato?

(rek)

Další z kategorie Zlato