Zlato (oz) / USD
1 962,49
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Co je lepší? Akcie nebo zlato?

Ekonomové často a rádi vedou debatu o tom, jak udržet hodnotu majetku v delší časovém horizontu, ale hlavně jak s ním proplout rozbouřenými vodami dějin. Zda je lepší investovat do akcií nebo do zlata.

Zlato má tendenci překonávat akcie během období fiskální a monetární expanze, cenové nestability a období válek a nejistot. Ilustrační foto: iStock

Fanoušci zlata operují tím, že za cihlu zlata jste si mohli koupit kvalitní auto před sto lety, stejně jako dnes. Přívrženci akcií zase obrovským nárůstem jejich hodnoty, když pomíjejí propady měny, která ji vyjadřuje.

Když se podíváme zpět do roku 1928, od kdy se pravidelně sleduje časová řada růstů nebo poklesů nejvýkonnějších amerických firem v akciovém indexu S&P 500, měly jejich akcie za bezmála sto let průměrný roční výnos 5,9 procenta. Zlato však nezůstává pozadu s průměrným ročním ziskem 4,9 procenta.

„Poměr indexu S&P 500 ke zlatu prošel v minulém století velkými výkyvy, přičemž akcie mezi lety 1929 a 1942 vůči zlatu klesly o 86 procent. Nárůst o 1 165 procent oproti zlatu ale zaznamenaly od roku 1942 do roku 1967.

PSALI JSME: Zlato nad akciemi vítězí

Pokles o 95 procenta oproti zlatu následoval od roku 1967 do roku 1980,“ konstatuje web chicagské komoditní burzy CME, která je světovým lídrem v obchodování s deriváty od úrokových sazeb přes devizy po zemědělské produkty.

Ze statistiky pak vyčnívá obrovský akciový skok v letech 1980 až 2000, kdy prudce stoupající index oproti zlatu posílil o 4 000 procent. V našem století, mezi lety 2000 a 2011, propadly akcie o 89 procent. Od té doby do roku 2021 naopak vzrostl index S&P 500 vůči zlatu o 350 procent, ale od té doby klesl zpět o přibližně 15 procent.

PSALI JSME: Poroste cena zlata během recese v USA?

Pro oživení některé souvislosti: Časová řada začíná těsně před krachem na newyorské burze v roce 1929, prochází druhou světovou válkou následovanou korejskou válkou, ropným šokem v roce 1970, válkou ve Vietnamu, prasknutím technologické bubliny na přelomu tisíciletí následované útokem na dvojčata v New Yorku, globální finanční krizí v roce 2008 až po aktuální přepadení Ukrajiny a Izraele.

Při podrobnějším zkoumání se tak ukazuje, že zlato má tendenci překonávat akcie během období fiskální a monetární expanze, cenové nestability a období válek a nejistot. A tak si lidé zcela legitimně kladou otázku, jakou by zlato mohlo mít výkonnost do konce dvacátých let našeho století, když vidí, co se kolem nich děje.

PSALI JSME: O ceně zlata teď rozhoduje izraelská armáda

(rek)

Další z kategorie Zlato