Zlato (oz) / USD
1 837,00
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 660,42
0,34 %
EUR / USD
1,21
0,39 %
USD / CZK
21,59
0,34 %
Zlato
Zlato bylo letos špičkové aktivum, ale kam zamíří dál?

Kdo by před rokem tušil, že hlavními fenomény, které určí cenu zlata, budou nejprve koronavirus a poté vakcína na jeho likvidaci. A co bude dál? To je otázka, kterou si položil i britský ekonomický deník Financial Times.

výhled zlata závisí na pokračujícím přechodu od fyzické spotřeby k finanční poptávce investorů. Foto: iStock

Od začátku srpna, kdy cena zlata dosáhla rekordu 2075 dolarů za unci, se objevil velký počet spekulací, kam by zlato mohlo dojít. „Základy, které podpořily jeho hvězdný výkon, se nemění. Nejnižší úrokové sazby v mnoha regionech a nebývalé ekonomické stimuly vlád a centrálních bank vyvolávají obavy z inflace, která hraje na silné stránky zlata. K jeho přitažlivosti jako uchovávateli hodnoty se přidává přetrvávající nejistota způsobená pandemií,“ konstatuje Financial Times.

„Zlato se v prostředí, kde je nejistota velmi vysoká a očekává se oslabení růstu, stává atraktivní a zároveň máte negativní reálné sazby, díky nimž je zlato přitažlivé jako diverzifikátor v portfoliích investorů,“ cituje deník stratéga investiční banky UBS Joni Tevese.

I Pimco se jistí zlatem

Počet správců aktiv, kteří se připojili k fanklubu zlata naznačuje, že pro mnohé běh zlata ještě  nekončí. Někteří z investorů přicházejí z neočekávaných koutů tohoto odvětví, upozorňuje deník a jako příklad za všechny uvádí Pimco, americkou investiční společnost, jež se specializuje na aktiva s pevným výnosem. Spravuje 1,9 bilionu dolarů a dosud nebyla známá jako fanoušek zlata.

Geraldine Sundstromová, specialistka na alokaci aktiv společnosti Pimco, nedávno řekla: „Musíme diverzifikovat a hledat bezpečný přístav mimo vládní dluhopisy. Vzhledem k názoru společnosti Pimco, že úrokové sazby budou ještě roky na velmi nízké úrovni, což sníží úroveň skutečného výnosu, se zlato jeví jako vhodný diverzifikátor.“

„Co dál se zlatem? Odpověď závisí na tom, jak rychlé očekáváte zotavení světových ekonomik. Charles Crowson, manažer portfolia RWC Partners, která spravuje defenzivní růstový fond, během příštích pěti let očekává deflaci následovanou inflací. Říká však, že zlato je v dobré pozici, aby takový scénář zmírnilo,“ uvádí Financial Times.

Další hlasy pro zlato

Bank of America Merrill Lynch stejně jako Goldman Sachs a další významné banky hledí na zlato optimisticky. Bank of America v srpnu prognózovala, že cena zlata v roce 2022 dosáhne 3000 dolarů za unci, a to vzhledem k přetrvávajícím negativním reálným úrokovým sazbám, inflačním tlakům a oslabení amerického dolaru.

Švýcarská soukromá banka Lombard Odier, jak jsme již psali, svůj strategický přístup změnila tak, aby svým klientům zajistila nabídku zlata. Její hlavní investiční ředitel Stéphane Monier nedávno poznamenal, že výhled zlata závisí na pokračujícím přechodu od fyzické spotřeby k finanční poptávce investorů. 

„Bude-li prostředí s nízkým až záporným výnosem v souladu s pomalým postpandemickým globálním růstem přetrvávat, bude finanční poptávka po zlatu pravděpodobně kompenzovat slabou spotřebitelskou poptávku,“ prohlásil. Odier spravuje aktiva za 259 miliard švýcarských franků.

James Steel, hlavní analytik drahých kovů v největší evropské bance HSBC předpokládá, že zlato bude do roku 2021 „dobře podporováno na základě potřeby bezpečného útočiště, a to i v případě hospodářského oživení“.

„Ať se na uvedené výroky podíváte jakýmkoli způsobem, dobrých zpráv, které by mohly podpořit investování do rizik, a tím snížit výkonnost zlata, je zjevně nedostatek,“ odpovídá respektovaný deník na svou úvodní otázku.

(rek)