Zlato (oz) / USD
1 815,99
0,45 %
Zlato (oz) / CZK
39 819,89
0,38 %
EUR / USD
1,19
0,05 %
USD / CZK
21,93
0,06 %
Zlato
Proč právě teď prodala Lombard Odier tuny zlata?

Proč privátní banka Lombard Odier, která spravuje 259 miliard švýcarských franků, prodala polovinu svého zlata? To je zcela legitmní otázka v době, kdy se zlato obchoduje za rekordní ceny a investoři se perou o to, aby dostali pod ruce alespoň kus vzácného kovu. Soukromá banka s více než 220letou historií prodala polovinu svého zlata, a to se údajně jedná o tuny. Kolik jich bylo odmítla upřesnit.

Analytici se shodují na tom, že zlatý rozmach může ještě chvíli trvat, a někteří uvedli i konkrétní nové ceny od 2200 $ až po ohromujících 3500 $ za unci. Samy Chaar v Ženevě věří v naprosto odlišný scénář. Foto: iStock

Důvody nárůstu ceny zlata jsou provázány s nejistotou vyvolanou pandemií, stále ostřejší výměnou ostrých slov mezi USA a Čínou, vysokými cenami na akciových trzích a nízkými úrokovými sazbami. Cena za unci drahého kovu se blíží k magickému prahu 2000 $ a přes čtvrteční pokles ceny zlata o 20 dolarů zástává žlutý kov dvacet dolarů nad historickým maximem.

Ale Samy Chaar, hlavní ekonom švýcarské banky Lombard Odier založené v roce 1796, vidí v budoucnu úplně jiný scénář než zbytek světa.

Analytici se shodují na tom, že zlatý rozmach může ještě chvíli trvat, a někteří uvedli i konkrétní nové ceny od 2200 $ až po ohromujících 3500 $ za unci. Samy Chaar v Ženevě věří v naprosto odlišný scénář a spolu se svým týmem odborníků navrhl, aby banka prodala polovinu svého zlata, jak prozradil v rozhovoru pro americký televizní kanál CNBC. Přesnou částku nespecifikoval, konstatuje švýcarský web Finews.

Chaar je uznávaný ekonom. Nepopírá fakta, která hovoří ve prospěch zlata. Tvrdí však, že americké úrokové sazby neodrážejí ekonomickou realitu. Největší ekonomika světa je v současné době v obtížné situaci, snaží se omezit šíření viru a čelí různým problémům.

„Jednoho dne se však USA vrátí a sazby pak vzrostou,“ řekl Chaar. „Až sazby stoupnou, zlato nevyhnutelně ztratí část své přitažlivosti, a zároveň s tím i hodnotu. V této souvislosti má být nynější prodej zlata nejstarší ženevské banky prvním krokem na cestě k budoucímu zisku.

(rek)