Zlato (oz) / USD
1 923,97
0,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato by mělo zlevnit. Zatím jen teoreticky

Měnový výbor americké centrální banky (Fed) jednomyslně odhlasoval zachování současné úrokové sazby v rozmezí 5,25 až 5,5 procenta. Cena zlata o pár dolarů klesla a zároveň jemně posílily výnosy dluhopisů amerického ministerstva financí i dolar.

Jestřábí výhled měnové politiky Fedu by měl být pro dolar a úrokové sazby pozitivní a zlato by mělo oslabit, ale neděje se to. Ilustrační foto: Shutterstock

I přesto, že předseda Fedu Jerome Powell pohrozil, že je připraven sazby zvýšit, pokud to bude zapotřebí, cena zlata poměrně dobře odolává, což z něj poslední dobu dělá mimořádný obranný val před ataky inflace.

A to jestřábí výhled měnové politiky Fedu by měl být pro dolar a úrokové sazby pozitivní a zlato by mělo oslabit, ale neděje se to. Analytička banky Standard Chartered Suki Cooperová ve vyjádření pro agenturu Reuters varovala, že vysoká cena zlata nemusí být udržitelná, pokud trhy neuvěří, že se úrokové sazby sníží a dolar oslabí.

PSALI JSME: Bude zlato opravdu levnější?

Nahrávat tomu by měl fakt, že od roku 2022 Fed už jedenáctkrát zvýšil úrokové sazby na 22leté maximum a tato strategie přináší výsledky. Na svém vrcholu inflace přesáhla devět procent, ale od té doby zpomalila na 3,7 procenta, což je podstatné zlepšení, ale z pohledu Fedu stále ještě daleko od cíle. Odborníci se nyní shodují, že další pokles úrokových sazeb bude klopýtavý a bude trvat dlouho, než se poměry urovnají.

A tak se zdá, že vysokou cenu zlata udržuje jen poptávka centrálních bank a zvýšený zájem individuálních investorů. Vyhlídka na dvě snížení úrokových sazeb v příštím roce oproti čtyřem, se kterými trhy původně počítaly, podle webu Investing.com předznamenává slabší poptávku po zlatě jako bezpečném přístavu. Naznačuje tím, že očekává jeho zlevnění.

PSALI JSME: Cenu zlata dnes diktují centrální banky

(rek)

Další z kategorie Zlato