Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato bitcoinu pořádně naložilo

Kdo vsadil na bitcoin jako uchovatele hodnoty, se zlou se potázal. Sotva se ekonomika začala otřásat, propadla hlavní kryptoměna o 55 procent, zatímco zlato od začátku roku drželo hodnotu růstem o 0,6 procenta.

Bitcoin, upřednostňovaný některými investory jako zajištění proti inflaci, se neukázal jako bezpečné útočiště. Žlutý kov se naopak dokázal vyhnout jakémukoli podstatnému výprodeji. Ilustrační foto: iStock

Bitcoin a další kryptoměny jsou i nadále svědky divokých cenových výkyvů. Celkový trh s kryptoměnami v současnosti propadl na zhruba 900 miliard dolarů, zatímco například globální akciový trh významně přesahuje 90 000 miliard dolarů. Bitcoin se aktuálně obchoduje kolem 20 600 dolarů, což je o 70 procent méně, než bylo jeho maximum 69 044 dolarů.

Zlatu se podařilo vyhnout strmým výprodejům a zdá se, že v současné době extrémní nejistoty roste jako preferovaný uchovatel hodnoty. A to za situace, že zlato má tendenci fungovat špatně během rostoucích úrokových sazeb, což se právě děje. Jen minulý týden americká centrální banka zvýšila úrokové sazby o 0,75 procenta, což je největší skok za 28 let.

PSALI JSME: Ray Dalio: Zlato má oproti bitcoinu výhodu. Nedá se vystopovat

Bitcoin, upřednostňovaný některými investory jako zajištění proti inflaci, se neukázal jako bezpečné útočiště. Zdá se, že jeho pohyb koreluje s akciemi a někteří investoři s ním i podobně zacházeli. „Není příliš těžké si všimnout vztahu mezi bitcoinem a akciovým trhem. Za posledních pár měsíců propad na akciovém trhu stáhl dolů také kryptotrh,“ konstatuje web Tokenist.com.

PSALI JSME: Volatilita bitcoinu přivede investory zpět ke zlatu

Pád bitcoinu naznačuje, že většina investorů jej nepovažuje za bezpečný přístav. Žlutý kov se naopak dokázal vyhnout jakémukoli podstatnému výprodeji. Naopak v pátek došlo k prudkému nárůstu denních investic do zlatých burzovních fondů v hodnotě víc než deseti tun zlata.

„Jak uvedla agentura Bloomberg, byl to největší denní příliv investic do zlata od poloviny dubna. Obnovený nákupní zájem je vidět i na cenách mezi 1 800 a 1 850 dolary. Pravděpodobně tedy nehrozí, že by zlato propadlo pod hranici 1 800 dolarů,“ dodává web v komentáři.

PSALI JSME: Zlato je bezpečné jako Volvo, Bitcoin je jako Ducati Panigale, říká rakouský investor

(rek)