Zlato (oz) / USD
2 035,46
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato a černé labutě

Ve světě financí nepravděpodobné neznamená nemožné. Katastrofické události, o kterých se předpokládalo, že se nemohou stát, se stávají. Těmto vzácným jevům se říká černé labutě. Odkazují na myšlenku, že to, že jsme něco ještě neviděli, neznamená, že to nemůže existovat.

Katastrofické události, o kterých se předpokládalo, že se nemohou stát, se stávají. Těmto vzácným jevům se říká černé labutě. Ilustrační foto: iStock

Někteří analytici naznačují, že nějaká černá labuť by připlout mohla. Nevědí, co to bude, jen to, že dopad bude velký. Černé labutě mohou postihnout nejen jednotlivce, ale i systémy a celé trhy, často s katastrofickými následky.

Konkrétní případy: Pád banky Lehman Brothers, který vyvolal celosvětovou finanční krizi, útok na Světové obchodní centrum z 11. září nebo covidová pandemie, která zastavila téměř celý svět.

Co hrozí dnes? Podle serveru Newsmax bankovní krize stále doutná. „Podle jedné studie je téměř 190 bank náchylných ke kolapsu. Za hlavní směr, odkud by černá labuť mohla připlout, se považuje trh s nemovitostmi. Vysoké sazby hypoték … klesající příjmy.“

PSALI JSME: Světová krize roku 2008 naplno začala pádem amerických hypotečních agentur

Recese, rostoucí nezaměstnanost a prudce rostoucí dluhy by si mohly vynutit obří výprodej. Rozpětí mezi cenami nemovitostí a příjmy je dle obvykle dobře informovaného serveru dvakrát větší než před rokem 2008.

A co astronomické zadlužení USA? V současné době veřejný dluh už přesahuje 34 biliony dolarů. Před 15 lety to bylo jen 9,7 bilionu. Některé firmy se proti devastujícím černým labutím už zajišťují. I zlatem.

„Aby se americká společnost Palantir, zabývající se technologií zpracování dat, na černou labuť připravila, zakoupila již zlaté cihly v hodnotě 50,7 milionu dolarů. Její provozní ředitel Shyam Sankar konstatoval: Musíme být připraveni na budoucnost, na víc událostí s černými labutěmi,“ uvádí Newsmax jako příklad.

PSALI JSME: Černé labutě

(rek)

Další z kategorie Zlato