Zlato (oz) / USD
2 042,27
1,43 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Spekulace nad magickou hranicí 2 000 dolarů za unci

Zlato má zaděláno na nový rekord. Nejde o absolutní výši jeho ceny, nýbrž o počet dnů, po které se udrží nad hranicí 2 000 dolarů za troyskou unci (31,1 g). Jenže příliš mnoho lichotek by mohlo vypadat nevěrohodně, proto je lepší podívat se na fundament.

Cena zlata v pondělním obchodování vystoupala k 2 018 dolarům za unci, údajně kvůli opatrnosti investorů. Ilustrační foto: iStock

„Očekává se, že jakékoli známky zhoršujících se ekonomických podmínek ve světě zvýší poptávku po zlatém bezpečném přístavu. Ale vzhledem k tomu, že většina hlavních centrálních bank signalizovala, že úrokové sazby ponechá vyšší, zůstává budoucnost žlutého kovu ještě nejistá,“ píše britský Investing.com.

Zatím cena zlata v pondělním obchodování vystoupala k 2 018 dolarům za unci, údajně kvůli opatrnosti investorů, kteří se jistili před řadou klíčových ekonomických údajů, jež mají být zveřejněny tento týden. A to se máme připravit na další zisky zlata.

Ale vždy jsou dvě možnosti: Spekulanti mohou vybrat zisky a cena zlata propadne po magickou dvoutisícovku, nebo jeho cena skutečně stoupne v souladu s výpočty analytiků, kteří se shodují, že pokud odolá cena nad 2 000 dolary za unci, může to být předstupeň dalšího zdražování zlata.

Spotové zlato tak může rozšířit zisky až do rozmezí 2 026 až 2 032 dolarů za unci, protože podle technického analytika agentury Reuters Wang Taa už odolalo propadu pod 1 999 dolarů za unci, ba dokonce dosáhlo na šestiměsíční maximum.

PSALI JSME: Cena zlata vystoupila na půlroční maximum nedaleko 2 020 dolarů za unci

Ale pozor! Ze zprávy kanadské TD Securities vyplynulo, že v minulém týdnu čínští obchodníci investovali do zhruba 17,5 tuny zlata. Daniel Ghálí, hlavní komoditní expert TD Securities, v rozhovoru pro Kitco News řekl, že ačkoli nezná přesný důvod těchto nákupů, shodují se s politikou čínské centrální banky.

Bez ohledu na to, proč šli čínští investoři do zlata, je to další ukázka toho, jak poptávka asijských a rozvíjejících se zemí letos transformovala trh. Podle Ghálího jsou nejnovější nákupy zlata spekulativní a je nepravděpodobné, že by mohly být začátkem dlouhodobého trendu.

„Chybějícím kouskem podpory pro trvale vyšší ceny zlata zůstává nulová západní investiční poptávka. Proto by ceny mohly brzy zase klesnout pod 2 000 dolarů za unci, protože investiční nákupy kvůli zajištění již skončily.

Přesto dlouhodobý výhled TD Security zůstává u zlata extrémně růstový. Ghálí potvrdil, že torontská banka odhaduje rekordní ceny na první polovinu příštího roku, až západní investoři po propadu Spojených států do recese přestanou ignorovat trh se zlatem.

PSALI JSME: Cena zlata se znovu vyšplhala nad 2 000 dolarů za troyskou unci

(rek)

Další z kategorie Zlato