Zlato (oz) / USD
1 467,80
0,31 %
Zlato (oz) / CZK
33 875,52
0,24 %
EUR / USD
1,11
0,11 %
USD / CZK
23,08
0,06 %
Zlato
Venezuela přišla o zlato za 1,4 miliardy dolarů

V letech 2014 až 2016 venezuelská centrální banka (BCV) využila na zvýšení likvidity část svých v zahraničí uložených zlatých rezerv k zajištění finančních operací se západními komerčními bankami. Pět zdrojů se znalostmi těchto transakcí agentuře Reuters potvrdilo, že si BCV půjčila od Citibank a Deutsche Bank peníze, jež zajistila zlatem s tím, že v letech 2020 a 2021 zlato odkoupí zpět.

Citibank převzala kontrolu nad zlatem za přibližně 400 milionů dolarů, Deutsche Bank za asi miliardu. Foto: iStock

Vzhledem k tomu, že vláda USA v dubnu uvalila na BCV sankce, odvolaly se banky na podmínky smluv o swapech uzavřených s BCV, které s něčím takovým počítaly, a zlaté cihly ze zástavy si ponechaly. Podle obou bank došlo v důsledku sankcí k tzv. „události selhání“, jak stojí v uzavřených dohodách, vysvětluje agentura Reuters.

Citibank převzala kontrolu nad zlatem za přibližně 400 milionů dolarů, Deutsche Bank za asi miliardu dolarů, uvedly zdroje Reuters. Citibank a Deutsche Bank to odmítly komentovat, BCV na žádost o vyjádření neodpověděla.

Od roku 2017 sice BCV část zastaveného zlata získala, ale obratem ho prodala v objemu desítek tun do Turecka i dalším spojencům na Blízkém východě s cílem získat životně důležité cizí měny. BCV tak v roce 2018 například Citibank splatila 172 milionů dolarů, za což část zlata poskytnutého jako záruku ve swapové operaci skutečně získala zpět.

Zbývající venezuelské zlato z nesplacených úvěrů nyní mohou obě banky prodat. Podle amerických sankcí však nesmějí provádět jakékoliv transakce s BCV. Reuters ale neměla možnost přezkoumat smlouvy o zlatých swapech, které BCV s bankami podepsala, a není proto jasné, zda venezuelská Banco Central může zahájit soudní řízení s cílem dostat zlato zpět.

(rek)