Zlato (oz) / USD
2 719,55
0,07 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatá mánie začne, až cena zlata překročí 3 000 dolarů

Německo bylo před dvěma lety druhým největším trhem maloobchodních investic do zlata. V roce 2022 činila čistá poptávka po zlatých slitcích a mincích 185 tun. V roce 2023 poptávka klesla na 47 tun. Podle zprávy World Gold Council (WGC Světová rada pro zlato, pozn. aut.) klesly německé maloobchodní nákupy zlata v první polovině letošního roku na pouhých pět tun.

Nakonec zažijeme opravdovou mánii drahých kovů. Začne, až zlato dosáhne na 3 000 dolarů za unci. Všichni pak budou chtít zlato. Ilustrační foto: iStock
Nakonec zažijeme opravdovou mánii drahých kovů. Začne, až zlato dosáhne na 3 000 dolarů za unci. Všichni pak budou chtít zlato. Ilustrační foto: iStock

Nejinak je tomu i u nás. Data statistického úřadu vykazují výrazný pokles dovozu zlata do Česka a zdá se, že za celý rok nebude vyšší než v některých měsících roku 2022. Při pohledu na údaje internetového vyhledávače Google není vidět žádné známky zvýšeného zájmu drobných investorů o drahé kovy. Navzdory tomu cena zlata tvrdošíjně útočí na nová maxima.

Za vším jsou podle finančního analytického webu The Daily Reckoning nákupy centrálních bank. A nic nenasvědčuje tomu, že by v dohledné době své nákupy zpomalily, a to nemáme věrohodné údaje o Rusku nebo Číně. „Primárními zlatými býky dnes nejsou individuální investoři, nýbrž jsou to lidé, kteří úkolují tiskárny cenin, což je ironie,“ konstatuje web.

PSALI JSME: Také Bank of America věří na 3 000 dolarů za unci

„To nejsou žádní vrtkaví obchodníci, kteří chtějí rychle zbohatnout. V posledních 75 letech se americký dolar stal světovým rezervním aktivem a nahradil zlato. Zůstává dominantní dodnes. Trend se ale obrací. Centrální banky mají novou politiku a zdá se, že opět upřednostňují zlato. Jeho podíl v devizových rezervách roste a u dolaru klesá.“

Centrální banky nepřecházejí na čínský renminbi nebo euro, ale vracejí se ke klasické tvrdé měně: Ke zlatu. V masivním měřítku. „Dominance papírových měn může skončit. Tiskárny peněz se již chystají. (Čína už je spustila.) V příštích pěti letech budeme pravděpodobně svědky celé řady fiskálních krizí nebo trvalé inflace nad deseti procenty v mnoha zemích, protože státní dluhy se vymykají kontrole.“

PSALI JSME: Cenu zlata na 3 000 dolarů vyžene opět Čína

Celkový globální dluh už dosáhl 315 bilionů dolarů, což je 333 procent světového hrubého domácího produktu (HDP). Nižší úrokové sazby dle amerického webu s půlmilionovou čteností pomohou snížit náklady na obsluhu dluhů, avšak na druhé straně také mohou znovu zvýšit inflaci.

„Nakonec zažijeme opravdovou mánii drahých kovů. Začne, až zlato dosáhne na 3 000 dolarů za unci. Všichni pak budou chtít zlato. Vaši sousedé, přátelé a kolegové. A bude to jízda.“ Naštěstí tam ještě nejsme a ještě je čas se na to připravit. Zlatá horečka má teprve vypuknout. Brzy. A jako ty předchozí, může trvat i sedm let. Jak píše komentátor Adam Sharp: „Jeviště pro silný cyklus trhu drahých kovů je připraveno.“

PSALI JSME: Už není pochyb. Unce zlata bude za tři tisíce dolarů

(rek)

Další z kategorie Zlato