Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlatá loď čeká na zadní vítr

Výhodná cena zlata by mohla vydržet do konce roku. Jak ve svém denním reportu uvádí Saxo Bank, zlatá loď se po čtyřdenní bouři konečně ustálila, když se jí nepodařilo prolomit cenu 1 788 dolarů za troyskou unci. Celkově vzato, zůstává inverzní vztah dolaru a drahého kovu klíčovým zdrojem inspirace pro obchodní strategie.

Ekonomové ze Société Générale doporučují držet žlutý kov a švýcarské franky, aby se stabilizovala volatilita portfolia. Že cena zlata začne stoupat, nepochybují. Ilustrační foto: iStock

„Od minima ze třetího listopadu, kdy unce zlata stála 1 615 dolarů, se jeho cena zvedla přibližně o sedm procent, zatímco index dolaru klesl skoro o pět procent. Recese, která přichází dřív, než se podařilo dostat inflaci pod kontrolu, zůstává jedním z hlavních důvodů pro udržení růstového výhledu pro zlato v příštím roce.

V Saxo Bank zastáváme dlouhodobý názor, že inflace ještě překvapí, přičemž její výše v rozmezí čtyřmi až pěti procenty v příštím desetiletí nebude nijak pobuřující. Společně s energetickou transformací stojíme před dekádou, kdy nedostatek surovin a práce udrží vyšší inflaci dlouho a výš než 2,6% úroveň, která je v současnosti brána jako cílová.“

Takový scénář v kombinaci s riziky ekonomického zpomalení ale může přinutit centrální banky zastavit zvyšování úrokových sazeb, což pošle dolar dolů a zlatou loď může silný zadní vítr v roce 2023 pořádně rozjet.

PSALI JSME: Mediální hvězdou je teď dolar

Konečně i Česká národní banka, která je zatím vždy o trochu napřed, ústy svého guvernéra oznámila, že současná úroková sazba již začíná brzdit ekonomiku.

Ani ekonomové z Commerzbank neočekávají, že žlutý kov zaznamenává trvalé oživení dříve, než v prvním čtvrtletí příštího roku. „Stále je zřejmé, že americká centrální banka ještě neskončovala s utahováním opasku. Koneckonců, inflace na úrovni 7,7 procenta je ještě daleko od svého dvouprocentního cíle. Trváme na odhadu, že cena zlata začne růst, až bude v dohledu konec zvyšování sazeb. Pravděpodobně v prvním čtvrtletí roku 2023.“

Ekonomové ze Société Générale doporučují držet žlutý kov a švýcarské franky, aby se stabilizovala volatilita portfolia. Že cena zlata začne stoupat, nepochybují, jen se domnívají, že to bude ještě později. „Vidíme průměrnou cenu zlata na 1 650 dolarech do čtvrtého kvartálu příštího roku, ale 1 900 dolarů do roku 2025,“ napsali v prognóze.

PSALI JSME: Proč Goldman Sachs předpovídá skok ceny zlata až o 30 %

(rek)