Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zbytečné tajnosti kolem rakouského zlata

Rakouská centrální banka (Oesterreichische Nationalbank, dále jen OeNB, pozn. aut.) vlastní 280 tun zlata. Při kritice Rakouského účetního dvora (obdoby našeho NKÚ) z února 2015, že Rakousko drží příliš mnoho svého kovu (82 %) v Londýně, dospěl účetní dvůr k závěru, že všechny smlouvy mezi OeNB a jejími externími depozitáři, zejména však v Anglii, obsahují nedostatky a hlavně chybí možnost kontroly.

Převoz zlata z Londýna do Švýcarska není ani po sedmi letech dokončen. Proč se na přesun zlata z Londýna do Švýcarska stále čeká? Ilustrační foto: Shutterstock

Brzy poté Rakouská centrální banka oznámila nový koncept skladování zlata. Je v něm uvedeno, že 90 tun zlata uskladněného v Anglii má být přemístěno do Rakouska a 50 tun do Švýcarska. Cílem bylo mít do roku 2020 polovinu zlata v Rakousku, 30 procent ve Spojeném království a 20 procent ve Švýcarsku.

V roce 2018 OeNB oznámila, že repatriovala 90 tun před plánovaným termínem. Až 50 procent národního zlata tak bylo rozděleno mezi trezor OeNB (90 tun) a trezor rakouské mincovny (50 tun). Převoz zlata z Londýna do Švýcarska však není ani po sedmi letech dokončen. Proč OeNB má ve Švýcarsku stále jen tři procenta zlata? Proč se na přesun zlata z Londýna do Švýcarska stále čeká?

Na webové stránce centrální banky se nyní píše: Přemístění zlata z Londýna do Švýcarska bylo odloženo, dokud nebudou vyřešeny organizační a logistické překážky.

PSALI JSME: Rakouské měnové zlato nedorazilo z Londýna do Švýcarska ani po sedmi letech

Na dotaz webu Gainesville Coin OeNB sdělila: „Můžeme potvrdit, že přesun byl odložen. Nesmíme však zveřejňovat žádné podrobnosti, abychom dodrželi smluvní závazky týkající se zachování obchodního tajemství zúčastněných externích partnerů.“

Podle švýcarských investigativních novinářů je hlavní důvod v tom, že v únoru 2015 začal rozsáhlý stavební projekt renovace hlavní budovy Švýcarské centrální banky (SNB) v Bernu. V témže roce rakouský účetní dvůr uvedl, že OeNB skladuje šest tun zlata ve Švýcarsku a i k němu má kvůli renovačním pracím až do roku 2018 omezený přístup.

První projekce SNB totiž byly, že renovace bude dokončena koncem roku 2018. Nyní švýcarský tisk hovoří o roce 2024. Teprve poté prý pošle Rakousko dalších 50 tun do Švýcarska, kde bude mít možnost ho auditovat. Proč je kolem toho tolik tajemna, ani spekulace švýcarského tisku nenalézají odpověď.

PSALI JSME: Rakousko stěhuje polovinu svého zlata domů

(rek)