Zlato (oz) / USD
2 504,62
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rakousko stěhuje polovinu svého zlata domů

Bez zlata bych zemřel hladem, řekl rakouskému deníku Die Presse Ewald Nowotny, guvernér rakouské centrální banky a člen bankovní rady Evropské centrální banky. Když jsem byl ještě dítě, vypráví bankéř, moje matka mohla sehnat nějaké jídlo jen proto, že měla nějaké zlaté mince. Až půjde do tuhého, zlato zůstane jedinou měnou, dodává.

Stěhování zlata z mezinárodních depozitů do vlasti je stále častější a Rakousko je jednou ze zemí, jež s tím začala už v roce 2015. Foto: iStock

Pod jeho vedením jako guvernéra se rakouská centrální banka rozhodla přestěhovat do země polovinu svých zlatých rezerv.

A Die Presse se ptá proč. Co je dnes na zlatu fascinující? Proč centrální banka ukládá ve svých sklepeních tuny lesklého kovu? A co plánuje se zlatem Nowotny?

Reportéři Die Presse v doprovodu guvernéra navštívili podzemí pod centrální bankou a prohlédli si police se zlatými cihlami v tamním sejfu.

Podle údajů Mezinárodního měnového fondu vlastní Rakousko 280 tun zlata, které činí 53,8 procenta devizových rezerv země. Ve světovém žebříčku je alpská země na 21. místě o necelé dvě tuny za Španělskem.

Osobní zkušenost

Téměř každý člověk má ke zlatu specifický vztah. Jaký je ten váš? ptá se rakouský deník. „Vyrostl jsem v čistě městské rodině,“ odpovídá bankéř, „Neměli jsme na venkově žádné příbuzné,“ připomíná válku a poválečné období Ewald Nowotny. „Bez zlata bychom totiž hladověli,“ říkávala mu často matka.

Bankéř samozřejmě ví, že současná generace má ke zlatu už jiný vztah. Ale znovu připomíná, že v obdobích extrémních krizí je zlato jednou z mála věcí, již lidé vždy akceptují. A opět se vrací ke svému mládí: „Zlato bylo v té době jedinou věcí, kterou si obyvatelé do poslední chvíle nechávali. A když bylo nejhůř měnili ho u sedláků za jídlo.“

Repatriace pokladu

Stěhování zlata z mezinárodních depozitů do vlasti je stále častější a Rakousko je jednou ze zemí, jež s tím začala už v roce 2015. Tamní centrální banka tehdy repatriovala prvních 15 tun zlata z Londýna a zároveň oznámila, že do roku 2020 chce mít doma polovinu státního pokladu. Z druhé poloviny by mělo třicet procent zůstat v Londýně a dvacet procent ve Švýcarsku.

Do roku 2014 měli Rakušané 80 procent svého zlata uloženo u Bank of England. Do Švýcarska se má 47,6 tuny zlata přestěhovat právě z ní. Perličkou je, že Švýcaři v referendu přemístění většiny zlata do vlasti odmítli. Mají zřejmě za to, že v Kanadě a ve Velké Británii je ve větším bezpečí. A to ho mají přes tisíc tun.

Podobně jako v Německu reaguje i  centrální banka v Rakousku repatriací zlata na zprávu rakouského auditorského dvora, který varoval již dva roky před brexitem před „zvýšeným rizikem koncentrace“ spojené s uložením většiny svých zlatých rezerv v Británii.

(rek)

Další z kategorie Zlato