Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Záleží na tom, v jaké měně nakupujeme zlato?

Záleží na tom, v jaké měně zlato nakupujeme, pokud se rozhodneme zařadit ho do svého investičního portfolia? Podle článku Jordana Elisea, manažera australské mincovny The Perth Mint, zveřejněného na webu Firstlinks, ano.

Nejvýhodnější nákupy zlata v posledních dvou letech byly v librách šterlinků, kde zhodnocení dosáhlo 10,6 procenta. Ilustrační foto: iStock

„V dlouhodobém horizontu dosahují ceny zlata v mnoha zemích s rozvinutými trhy relativně podobných výnosů, přičemž rozdíl mezi cenou zlata v amerických dolarech a cenou zlata v jiných měnách se často vysvětluje kombinací inflace a úrokových diferenciálů,“ vysvětlil Eliseo.

Z hlediska výkonnosti zlato (v ceně v amerických dolarech, pozn. red.) od začátku roku překonalo americké akcie přibližně o 20 procent. Ceny zlata na začátku března vzrostly, protože konflikt na Ukrajině, zvýšené obavy z inflace a zpomalující se hospodářský růst společně znovu oživily poptávku po tomto důvěryhodném bezpečném přístavu.

Tyto události také podle manažera vedly k opětovnému přílivu peněz do globálních zlatých ETF fondů, jejichž držba žlutého kovu se letos po loňském pětiprocentním poklesu zvýšila více než o dvě procenta. Současně spekulanti na trhu s futures na zlato, jak uvedl server Firstlinks, více než zdvojnásobili své čisté dlouhé pozice.

Průměrné roční výnosy zlata v klíčových světových měnách od roku 2000 do konce letošního února podle Elisea ukazují, že nejvýhodnější nákupy žlutého kovu byly v librách šterlinků, kde zhodnocení dosáhlo 10,6 procenta. Následuje japonský jen (9,9 %), americký dolar (9,6 %), euro (9 %) a australský a kanadský dolar (oba shodně 8,6 %).

PSALI JSME: V roce 2021 byla po zlatě rekordní poptávka. Až na ETF fondy

(luk)