Zlato (oz) / USD
2 119,69
1,74 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Za stříbro koupíš chleba, za zlato pekárnu

Kdo by ještě před rokem věřil, že koupit v Česku unci zlata pod 52 tisíc korun nebude možné. Ještě před čtyřmi lety, před pandemií, byla o deset tisíc levnější! A přece tomu tak je. Navíc zlato bez zjevného racionálního důvodu od počátku března stále zdražuje.

Milionáři údajně preventivně nakupují zlato a říkají: „Stříbro vám koupí chléb, ale zlato pekárnu“. Ilustrační foto: iStock

Svalovat všechno na oslabující českou měnu nejde. Podle některých analýz je důvodem fakt, že dolarovou inflaci se nedaří zastavit a zájem o zlato má potvrzovat jeho antiinflační schopnosti.

„Zlato vypadá, že zvažuje cestu k rekordním maximům dosaženým v prosinci. Bude pravděpodobně záležet na tom, co se stane s americkým dolarem a výnosy dluhopisů.

K nárůstu totiž došlo poté, co byl zveřejněn únorový průzkum nálady ve výrobní sféře, který odhalil, že úroveň aktivity ostře klesala, za což mohou údaje o zaměstnanosti, inflaci a nových objednávkách. Stavebnictví v USA také vykázalo pokles, což rovněž vedlo k propadu výnosů dvouletých státních dluhopisů a oslabení dolaru,“ vysvětluje Citi Index.

PSALI JSME: Proč je zlato antibublina

Za náhlým přívalem nákupů zlata možná bylo něco jiného. Jedním z vysvětlení je, že inflace neochabuje a vzdaluje se snahám centrální banky a zůstane vysoká déle, než se předpokládalo.

U zlata, které odvozuje svou přitažlivost od schopnosti zajišťovat proti inflaci, by právě vyšší posun inflačních očekávání mohl být dostatečným důvodem k vyvolání náhlého zájmu. Bulvární deník The Sun má ovšem lepší vysvětlení. Podle něj elity hromadí zlato jako součást příprav na soudný den.

Obchodník se zlatem Jonathan Rose, generální ředitel Genesis Gold Group v Beverly Hills, deníku řekl, že „došlo k absolutnímu nárůstu lidí, kteří kupují zlaté mince menší nominální hodnoty, se kterými se snáze obchoduje“.

PSALI JSME: Saxo Bank: Rok 2024 by se mohl stát rokem kovů se zaměřením na zlato

A údajně jde i o milionáře, kteří preventivně nakupují zlato. Například o vynálezce Facebooku Marka Zuckerberga nebo generálního ředitele společnosti OpenAI, lídra výzkumu umělé inteligence, spolu s profesionálními sportovci a dalšími celebritami.

Důvodem prudkého nárůstu nákupů zlata milionáři mají být obavy z devalvace dolaru a celkového ekonomického kolapsu. „Hromadění zlata a přípravu na soudný den mají elity podle Rose v hlavách už léta. Staví si bunkry a připravují se na přežití…

A samozřejmě se blíží volby (v USA, pozn. red.), velmi bouřlivý rok, nevědí, co se stane…A lidé s miliardami dolarů se připravují…říkají, že stříbro vám koupí chléb, ale zlato pekárnu…Všem se rozzáří oči, když jim ukážeš zlato. Proto je součástí akčního plánu ve scénáři soudného dne.“

PSALI JSME: Proč je zlato lepší než stříbro

(rek)

Další z kategorie Zlato