Zlato (oz) / USD
1 767,62
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
38 678,81
0,00 %
EUR / USD
1,16
0,00 %
USD / CZK
21,88
0,00 %
Zlato
Vzácné kovy si připisovaly zisky

Zlato tento pátek nakonec jen mírně vzrostlo kvůli neupokojivým údajům o počtu pracovních míst v USA. Američtí zaměstnavatelé v září vytvořili pouze 194 000 pracovních míst, což je výrazně pod očekáváním.

Platina, palladium a spotové stříbro včera vzrostly více než zlato. Ilustrační foto: iStock

Spotové zlato podle agentury Reuters po předchozím růstu o více než procento si nakonec připsalo nárůst o 0,2 procenta na 1758,86 dolaru za troyskou unci poté, co předtím dosáhlo nejvyšší úroveň od 22. září, což je 1781,20 USD. Futures kontrakty na americké zlato se usadily o 0,1 procenta níže na 1 757,4 dolaru.

Platina a palladium, využívané v automobilovém průmyslu, si však na rozdíl od zlata zisky udržely a vzrostly o 4,1 procenta na 1 019,74 dolaru, respektive o 5,8 procenta na 2 073,52 USD. Spotové stříbro vzrostlo o 0,5 procenta na 22,70 dolaru za unci.

Zlato v pátek v reakci na údaje o zaměstnanosti ve Spojených státech nejprve prudce posílilo, protože zpočátku se údaje zdály být nepříznivé pro americkou ekonomiku. Podle Jima Wyckoffa, hlavního analytika společnosti Kitco Metals, ale zpráva nakonec nepřinesla „celkově tak špatné údaje“.

PSALI JSME: Saxo Bank: Zlato má za sebou poměrně dobrý týden

To podle něj vedlo k očekávání, že americká centrální banka (Fed) bude chtít podporu ekonomiky zúžit spíše dříve, než později, což vedlo k ústupu zlata. „Další špatná zpráva o zaměstnanosti příští měsíc by to ale mohla změnit,“ dodal.

Podle analytičky Standard Chartered Suki Cooperové se zdá, že „trh se zlatem nyní očekává oznámení o zúžení nákupu dluhopisů v určitém okamžiku v tomto roce“. Snížení stimulačních opatření ze strany Fedu a vyšší úrokové sazby zvyšují výnosy dluhopisů, což se promítá do zvýšených oportunitních nákladů držby nevýnosných slitků.

„Aby se příběh o zlatě znovu skutečně oživil, potřebovali bychom impulzivní rally nad 1 950-60 dolary, nebo nad maxima z doby před vakcínou proti covidu, a to by vyžadovalo významný katalyzátor, který nyní na trhu není,“ uvedl pro agenturu jeden z obchodníků s drahými kovy se sídlem v New Yorku.

PSALI JSME: Zlato letos zlevnilo o téměř desetinu, výrazně zdražily ropa, plyn a uhlí

(luk)