Zlato (oz) / USD
2 338,00
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Významná česká ložiska zlata (4): Zlaté Hory

V českém podzemí se nacházejí významná ložiska zlata. Podle posledního Zhodnocení prognóz zlata v Českém masivu, která je součástí Surovinové politiky ČR, jde o zhruba 392 tun tohoto cenného kovu. Jeho hodnota dosahuje stovky miliard korun. V minulých týdnech jsme se podívali na zlatá ložiska v Kašperských Horách, Mokrsku a Vacíkově. Dnes si představíme Zlaté Hory.

Zlatokopecký skanzen ve Zlatých horách. Foto Zlatehory.cz

Už název obce připomíná její zlatý původ. Vzácný kov se v okolí Zlatých Hor v Jeseníkách dobývalo zřejmě už na přelomu 10. a 11. století, i když o tom neexistují písemné podklady. Ty dokládají těžbu ve 13. století. Dobývací práce v podzemí skončily v roce 1872, protože se přestaly vyplácet.

Největšího rozkvětu dosáhla těžba v 16. století, kdy byly za městem v letech 1590 a 1591 nalezeny valouny o hmotnosti 1,38 a 1,78 kilogramů. Poté následoval úpadek těžby a následné pokusy o její obnovení již nikdy nedosáhly dřívější úrovně. Dodnes historickou těžbu připomíná turisticky atraktivní středověký skanzen na řece Olešnici, jehož součástí jsou i repliky hornických mlýnů a dřevěného hornického srubu.

Novodobá těžba začala v roce 1965 a skončila v 90. letech minulého století. „Poslední vůz zlatohorské rudy byl slavnostně vytěžen 17. prosince 1993,“ uvádí se na městském webu.

PSALI JSME: Česko má pod zemí zlato za stovky miliard korun (4): Pokusy o nové průzkumy a těžbu zatím neuspěly

Za celou historii těžby se zde vytěžily asi tři tuny zlata, přičemž v minulém století to bylo více než 1,2 tisíce tuny. Podle posledních expertních odhadů by se v Příčné hoře – několik kilometrů od Zlatých Hor – nachází až devět tun zlata.

Vloni oznámil státní podnik Diamo, že zahájil práce pro obnovení průzkumu zlatého ložiska. „Naším úkolem je hájit veřejné zájmy státu v oblasti využití superstrategických surovin EU a některých dalších surovin,“ citovala ČTK ředitele podniku Ludvíka Kašpara.

„Tímto projektem pokračujeme v plnění vládních usnesení z roku 2017 týkajících se nerostných surovin. Výsledky pomohou při budoucím rozhodování, pro které bude stěžejní mít dostatek relevantních informací o ložisku a možnostech jeho případného využití.“

PSALI JSME: Významná česká ložiska zlata (3): Vacíkov

(pes)

Další z kategorie Zlato