Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Využití zlata jako léku je pouhý mýtus, ale funguje po staletí

Zlato je obestřeno řadou různých mýtů. Například, že dokáže léčit. Od starověkých civilizací po moderní alternativní terapie se zlato jako léčebný prostředek v různých formách používá. To lze vysledovat až do starověku.

Ve středověku se alchymisté snažili vytvořit elixír života pomocí zlata, protože věřili, že může poskytnout věčný život a vyléčit všechny nemoci. Ilustrační foto: iStock

Egypťané například používali zlato ve stomatologii a věřili v jeho léčivé vlastnosti. V tradiční indické ájurvédě se zlato po staletí podává při různých léčbách, o kterých se věří, že omlazují a prodlužují život. Podobně se ve staré Číně zlato požívalo k očistě těla i ducha.

Ve středověku se alchymisté snažili vytvořit elixír života pomocí zlata, protože věřili, že může poskytnout věčný život a vyléčit všechny nemoci. Tato snaha a různé fixlování s ní, vytvářela vysokou úctu k léčivým vlastnostem zlata a jeho spojení ochranou zdraví, ba dokonce s nesmrtelností, pokud tedy vše dobře dopadne.

„V současné alternativní medicíně se zlato dál používá, i když v rafinovanějších formách, jako je koloidní zlato, tedy rozptýlené v drobných částečkách v jiné látce a nemusí to být právě Bols.

PSALI JSME: Vědci vyrobili nejtenčí plátek zlata, využijí ho lékaři i průmysl

Traduje se, že má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti a někteří léčitelé tvrdí, že pomáhá zlepšovat náladu a životní funkce. I když tyto představy klasická medicína nepotvrzuje, jsou taková využití vzácného kovu historicky spojována se zdravím,“ píše AllAfrica.com. To zlatu přidává další vrstvu aury k jeho kulturní a ekonomické hodnotě.

„Role zlata v medicíně, i když okrajová a nepotvrzená, přispívá k jeho vnímání jako cenného a všestranného kovu, což ovlivňuje celkovou poptávku a tržní hodnotu. To je znát především v regionech, kde jsou tyto tradice silné, protože v zemích, kde se historicky používá v lékařství, existuje silnější vztah ke zlatu, což má dopad i na obchodování s tímto kovem.“

Medicínské využití zlata, zejména v alternativních terapiích, není bez problémů a oprávněné kritiky. Nedostatek důkazů podporujících některé léčebné účinky spojené se zlatem vypovídá, že skutečná léčebná hodnota je spíš neoficiální a kulturní než všeobecně uznávaná.

PSALI JSME: Zlato dovedou vyrobit i baktérie

Konečně každý medik už v prvním ročníku ví, že pokud se zlato rozpouští pouze v lučavce královské, tedy směsi kyseliny dusičné s kyselinou chlorovodíkovou, těžko může existovat a cokoli ovlivňovat v lidském organismu.

Lučavka rozpouští všechny kovy, i ty odolné jako je platina, palladium nebo iridium, a horká lučavka rozpouští i královský kov – zlato. Sehrála významnou roli při transmutaci kovů ve snaze alchymistů vyrobit zlato a kámen mudrců. V lučavce rozpuštěné zlato lze totiž za pomocí kovové rtuti transformovat do jeho obvyklé podoby a předstírat tak jeho výrobu.

Do budoucna se role zlata v medicíně může vyskytovat spíš v přístrojích, lékařském výzkumu nebo nanotechnologiích. To by mohlo otevřít cestu novým zdravotnickým aplikacím zlata a potenciálně ovlivnit jeho tržní hodnotu, i když vzhledem k jeho minimální spotřebě v těchto oborech zjevně pouze nepatrně.

PSALI JSME: Zlato ve vesmíru i v pleťové kosmetice

(rek)

Další z kategorie Zlato