
Průměrná cena zlata, která zůstalo v Česku, dosáhla podle dat Generálního ředitelství cel hodnotu 930 milionů korun, což je zhruba 1,5 milionu korun na jedno kilo. Světová cena kilogramu zlata je však bezmála o jeden milion korun vyšší. Už v lednu, ještě než vystřelila cena zlata k rekordním výšinám, byla určující londýnská cena zlata vyšší než dva miliony korun za kilo, na konci čtvrtletí to bylo dokonce 2,4 milionu korun za kilo,
Jakým způsobem celní správa cenu zlata vypočítává je tedy záhadou, byť na nedávný dotaz naší redakce přišla odpověď, že každý případ je jiný vzhledem k tomu, že se clí různé kategorie jako jsou tyče, pruty, dráty a profily, desky, plechy a pásy o tloušťce > 0,15 mm včetně zlata pokoveného platinou (kromě mincovního zlata), případně zlato ve formě polotovarů, čímž se myslí různé háčky, řetízky, drátky a svorky využívané ve zlatnictví.
K tomu je těžké hledat vysvětlení, když kilogram zlata o tradiční ryzosti 99,9 % má stejnou hodnotu v jakékoli podobě, protože rozhodující je váha kovu. Přidaná hodnota zpracováním zlata do forem oněch zmíněných polotovarů by měla cenu ještě zvýšit. Vysvětlení jsou možná tři: buď celníci neumějí počítat, nebo existují kličky, jak je podvést či se s nimi nějak domluvit, nebo to, co označují za zlato, není zlato.
Rudolf Marek