Zlato (oz) / USD
1 992,33
0,31 %
Jistota ve vlastních rukou
0

V prosinci zlato vždy zdražuje, ale ne kvůli Vánocům

Šest let po sobě zlato v prosinci vždy zdražilo. Letos je ovšem v nové situaci, protože bojuje s trvalejší hodnotou nad 2 000 dolarů za troyskou unci, která se brání ze všech sil. Přesto se řada expertů nebojí předpokládat, že k průlomu dojde a cena unce zlata by se mohla v okolí 2 010 dolarů usadit. Ale i když to nevyjde, zlato má namířeno k dalšímu silnému konci roku.

Hlavním důvodem očekávaného růstu ceny zlata jsou letos rostoucí spekulace, že americká centrální banka, Fed, dosáhla konce agresivního zvyšování úrokových sazeb. Ilustrační foto: iStock

Během posledních šesti let prosincová zdražování přinesla průměrný výnos čtyři procenta. Nejmíň v roce 2017, kdy to byla 2,2 procenta, nejvíc v letech 2018 a 2020, kdy byl výnos 5,1 procenta a 6,8 procenta.

„Maximum v roce 2020 způsobil objev vakcíny proti Covidu-19, která zvedla vyhlídky na znovuotevření ekonomiky vedoucí k prudké inflaci po měsících vládních podpor a snižování sazeb centrálních bank,“ píše se na webu dánské Saxo Bank.

Za štědrý prosinec ovšem nemohou Vánoce, protože v křesťanských zemích není zlato nějak zvlášť vyhledávaným dárkem a sezóna listopadových svátků světla Diwali a očekávaných 50 tisíc svateb v Indii bude již jen ve vzpomínkách.

Hlavním důvodem jsou letos rostoucí spekulace, že Federální rezervní systém (Fed) správce měny v USA, dosáhl konce agresivního zvyšování úrokových sazeb. Podle některých náznaků by mohlo dojít v mnoha zemích ke zvratu i s celoprocentním snižováním sazeb.

PSALI JSME: Zlato: Indie a Česko, srovnání nesrovnatelného

Podle Saxo Bank věčný souboj mezi obavou ze ztráty a chamtivostí pomůže zlatu, ale aby se tak stalo, potřebují investoři silnější víru ve snížení sazeb Fedu, aby zlato vyvolalo novou poptávku investorů včetně správců dlouhodobých aktiv, kteří se po celé měsíce investic do zlata a jeho papírových derivátů zbavovali.

„Držba zlata se v burzovních fondech během posledního měsíce stabilizovala, ale celkově tento rok i přes téměř 10% růst ceny zaznamenal výprodej 220 tun zlata. Normálně by prodej takového množství vzácného kovu snížil jeho cenu, avšak další zdroj poptávky, který tomu zabránil byl a je stále mimořádně silný,“ připomíná Saxo Bank nákupy centrálních bank.

V roce 2022 nakoupily centrální banky rekordních 1 136 tun zlata a letošní údaje naznačují, že by loňský rekord mohl padnout. „Nákupy centrálních bank v podstatě položily pod trh se zlatem měkký polštář, což zabránilo cenám zlata v negativní reakci na období silného dolaru a zejména rostoucích reálných výnosů.“

Komentář Saxo Bank dále decentně naznačuje, že hlavním spouštěčem, který prolomí odpor nad 2 010 dolary za unci bude strach z promeškání případného zisku, což potenciálně podpoří sedmý po sobě jdoucí prosinec zisků zlata.

PSALI JSME: Skvěla zpráva pro zlato: Fed svou práci dokončil

(rek)

Další z kategorie Zlato