Zlato (oz) / USD
2 068,08
0,16 %
Jistota ve vlastních rukou
0

V prosinci cena zlata většinou stoupá

Není to absolutní hodnota, ale jeden rekord to přeci jen je. Zlato zaznamenalo nejvyšší cenu v historii v den uzavření měsíční bilance.

Možná nás v prosinci čeká další útok zlatých býků, možná také ne. Ilustrační foto: iStock

Překonalo tak dubnovou uzávěrku, což bylo období, kdy málem padl světový rekord v ceně zlata. Při vstupu do prosince totiž bylo zlato o 50 dolarů dražší než při vstupu do května, na jehož začátku se cena zlata vyšplhala nad 2 052 dolary za unci.

To však neznamená, že v prosinci zlato jednoduše projede k rekordní ceně jako nůž máslem. Spíš se dá počítat s kolísavými výkyvy v oblasti nad dvěma tisíci dolary za unci, než bude růstový trend pokračovat. Nasvědčuje tomu fakt, že ve zveřejňovaných technických analýzách se i při velkých propadech má cena zlata při nejhorším zastavit na sumě 2 009 dolarů za troyskou unci.

„Ať tak či onak, náš výhled zůstává v blízké budoucnosti opatrně býčí s výhledem, že zlato se nakonec prolomí na nové rekordní maximum,“ odhaduje server City Index.

PSALI JSME: Zlatý rekord padl, u spotové ceny to však jisté není

„Historicky se zlatu v zimě mezi listopadem a únorem obecně daří dobře. Poptávka po klenotech v Asii bývá hlavním motorem, a také sezónně slabší americký dolar. V zimě má leden tendenci vykazovat největší výnosy, přičemž prosinec je na druhém místě s průměrným výnosem 1,15 procenta.“

Možná nás v prosinci čeká další útok zlatých býků, možná také ne. Skutečnost, že je cena zlata tak blízko svému rekordnímu maximu, může také podnítit vybírání zisků a další růst zastavit, dokud nenastane nějaký skutečně zlomový otřes.

Ale vezmeme-li v potaz, že přesně před rokem stála unce zlata 1 771 dolarů, pak žádný z možných poklesů ceny nepřipraví zlato o celoroční zisk. Leda že by nastal konec světa.

PSALI JSME: V prosinci zlato vždy zdražuje, ale ne kvůli Vánocům

(rek)

Další z kategorie Zlato