Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Lidé
V Kyjevě začne soud s prokurátorem, který si přivlastnil kilogramy zlata

Ukrajina i v době války pokračuje v tvrdém postupu proti korupci. V Kyjevě by mělo být zahájeno soudní řízení proti bývalému státnímu zástupci, který se mimo jiné nezákonně zmocnil i několika kilogramů zlata. Informovala o tom Specializovaná protikorupční prokuratura. Obžaloba se týká bývalého prokurátora, který v současnosti vykonává advokacii.

Ukrajina i v době války pokračuje v tvrdém postupu proti korupci. V Kyjevě by mělo být zahájeno soudní řízení proti bývalému státnímu zástupci, který se mimo jiné nezákonně zmocnil i několika kilogramů zlata. Ilustrační foto: Shutterstock

Exprokurátor byl obviněn ze zpronevěry osmi kilogramů zlata v hodnotě přes 11,2 milionu korun, ze zneužívání úředního postavení a z padělání úředních dokumentů. Šetřením bylo zjištěno, že na přelomu let 2019 a 2020 byl tento státní zástupce Vrchního státního zastupitelství zapojen do zločinecké skupiny žalobců z Generálního státního zastupitelství.

„Při domovních prohlídkách bylo zlato, které si obvinění přisvojili paděláním procesních listin, zajištěno. Bývalému prokurátorovi nyní hrozí 12 let vězení se zbavením práva zastávat určité funkce nebo vykonávat určitou činnost až na další tři roky a propadnutí majetku,“ konstatuje web Comments.ua.

Web také připomíná další korupční případ z justice, v souvislosti se zadržením téměř rok hledané a skandálně známé soudkyně Hanny Bilykové z města Brovary, které je součástí kyjevské aglomerace. V létě 2021 Nejvyšší protikorupční soud Bilykovou poslal za úplatkářství na šest let do vězení. V lednu letošního roku odvolací senát rozhodnutí potvrdil. Soudkyně se však před policejními orgány až do svého zadržení schovávala.

PSALI JSME: Ukrajina za válku platí i zlatem

(rek)