Při podrobnějším pohledu na strukturu tohoto dovozu se ale ukazuje, že jako investiční by se dalo posoudit pouhých 35 kilogramů dovezeného zlata v hodnotě 60 milionů korun, protože zbývající množství bylo deklarováno jako zlaté polotovary, což jsou obvykle zlaté součástky pro výrobu šperků. Do této statistiky není započítán dovoz zlatých mincí.
Většina dovezeného zlata – 406 kilogramů – bylo deklarováno jako import z Rakouska, zbývajících 188 kilogramů má převážně švýcarský původ. Co se týče červnového exportu, patří se svými 82 kilogramy k druhému nejnižšímu v letošním roce. Do Rakouska putovalo 34 kilogramů a do Německa 19 kilogramů zlata.
PSALI JSME: V květnu se do Česka dovezlo 293 kilogramů zlata
Od začátku roku činil přeshraniční pohyb zlata do Česka 1 754 kilogramů, z Česka 947 kilogramů. V zemi tak zůstalo 807 kilogramů vzácného kovu, což je ve srovnání s čistými šestitunovými dovozy při covidu a po přepadení Ukrajiny značný propad. I při dopočtu půjde o vůbec nejmenší import zlata za posledních dvacet let.
Obvykle uváděnou příčinou je nebývale vysoká cena zlata. Za oněch dvacet let se zvýšila ze zhruba 320 tisíc korun na víc než 1,8 milionu korun, když jen za posledních deset let stoupla o celý milion korun.
PSALI JSME: Zlato za ceny Českého statistického úřadu by šlo na dračku
Rudolf Marek