Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Únorové přešlapování ceny zlata

Pokles amerického dolaru a s tím související pokles výnosů amerických státních dluhopisů byl důležitým přispěvatelem k lednovému růstu ceny zlata o 6,1 procenta. Troyská unce (31,1 gramu) tak vyšplhala ke konci ledna až na 1 924 oslabených dolarů, protože cena zlata v jiných měnách byla natolik výhodná, že lákala k nákupům.

Že by pokles ceny zlata mohl být jen dočasný, naznačuje údaj zveřejněný na webu See News, který zaznamenal nárůst obchodů s deriváty zlata na burze meziměsíčně o 58 procent a na mimoburzovním trhu o 26 procent. Ilustrační foto: iStock

K velkému nárůstu ceny zlata došlo už během prosince, čehož v kombinaci s posilující korunou využili i lidé v Česku čistým nákupem 281 kilogramů zlata. Lednová data Český statistický úřad ještě nezveřejnil. Z globálního pohledu se nyní růst ceny zlata mírně obrátil, nejen proto, že institucionální investoři začali vybírat výnosy, ale i proto, že zlato začalo být příliš drahé.

K určitému nárůstu ceny zlata během roku 2022 přispěly nákupy centrálních bank, které budou pravděpodobně pokračovat i v roce 2023. V burzovních investičních fondech i přes mírný odliv investic je stále soustředěno 3 446 tun zlata. Průměrný objem obchodů se zlatem na všech trzích během ledna činil 156 miliard dolarů za den, což je nárůst o 37 procent oproti prosinci.

PSALI JSME: Centrální banky otřásly všemi rekordy

Že by pokles ceny zlata mohl být jen dočasný, naznačuje údaj zveřejněný na webu See News, který zaznamenal nárůst obchodů s deriváty zlata na burze meziměsíčně o 58 procent, na mimoburzovním trhu o 26 procent a také čistá dlouhá pozice u futures na zlato na americké burze Comex, tedy víra, že v delším horizontu zlato přinese zisky, činí 572 tun zlata.

Stále tedy existuje prostor pro růst, protože současné čisté dlouhé pozice jsou pod průměrem roku 2020, kdy to bylo 647 tun a roku 2021, kdy to bylo dokonce 866 tun. Ale je teprve únor, takže jakékoli srovnávání by bylo hodně předčasné.

PSALI JSME: Zlato mělo nejlepší leden od roku 2015. Jaký bude únor?

(rek)

Další z kategorie Zlato