Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
United Overseas Bank: Zlato bude do konce roku na 2 200 dolarech

Začněme tou lepší zprávou: Heng Koon How, vedoucí oddělení strategie trhů singapurské nadnárodní bankovní společnosti United Overseas Bank, která má pobočky ve většině zemí jihovýchodní Asie, prohlásil tento týden v rozhovoru pro agenturu Bloomberg, že „příliv bezpečných přístavů zvedne do konce letošního roku cenu zlata na 2 200 dolarů za troyskou unci“.

Zlato bude podle odborníků kompenzovat zvýšení sazeb Fedu díky poptávce po bezpečném přístavu. Ilustrační foto: Shutterstock

Tou horší zprávou je, že žlutý kov oslabuje pod tlakem jestřábího přístupu šéfa americké centrální banky (Fed) k řešení inflace, který zvedl výnosy státních dluhopisů a dolaru. Předseda Fedu Powell v pondělí podle agentury Reuters uvedl, že centrální banka musí urychleně přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb, aby omezila vysokou inflaci a zabránila tak zakotvení vzestupné cenové spirály.

Výnos referenčního desetiletého amerického státního dluhopisu dosáhl nejvyšší úrovně od května 2019, což rovněž tlačilo na cenu zlata, protože obchodníci sázeli na velké zvyšování sazeb ze strany Fedu po zbytek roku. Ceny žlutého kovu následně v úterý klesly: Spotové zlato se snížilo o 0,5 procenta na 1925,83 dolaru za unci, futures na americké zlato klesly o 0,2 procenta na 1 925,80 USD.

PSALI JSME: Milling-Stanley: Ceny zlata se v letošním roce vyšplhají na nové maximum

Dolarový index navíc vůči svým rivalům vzrostl o 0,1 procenta, což zdražilo zlato pro držitele jiných měn. „Ceny zlata oslabily kvůli inverzní korelaci drahého kovu s americkým dolarem,“ uvedl ve své poznámce hlavní analytik společnosti ActivTrades Ricardo Evangelista. „Zelená bankovka posílila, když výnos desetiletého státního dluhopisu poprvé od roku 2019 dosáhl 2,3 procenta,“ uvedl.

Podle analytika Saxo Bank Ole Hansena zlato Powellovy komentáře přijímá relativně dobře díky podpoře nočního (z pondělí na úterý, pozn. red.) nárůstu cen ropy, který působí inflačně a poškozuje růst. „Rostoucí držba zlata ve fondech obchodovaných na burze ukazuje, že navzdory každodenním výkyvům cen se správci aktiv vracejí ke zlatu, aby diverzifikovali a zajistili se proti inflaci a hospodářskému poklesu,“ dodal Hansen.

PSALI JSME: OIe Hansen: Na stanovení „válečné prémie“ u ceny komodit je příliš brzy

Odborný server FX Street včera citoval stratégy bankovní a finanční skupiny ANZ (Australia and New Zealand Banking Group) ohledně předpovědí vývoje ceny zlata. Ti očekávají, že zlato bude „kompenzovat vyhlídky na agresivní zpřísňování (americké měnové politiky, pozn. red.) díky poptávce po bezpečném přístavu v souvislosti s prodlužujícím se konfliktem na Ukrajině“.

„Investiční poptávka po zlatě zaznamenává od února silný příliv, přičemž čisté toky do ETF fondů od počátku roku vzrostly na 202 tun. Investoři také přidali čisté dlouhé pozice ve výši 233 t zlata ve futures,“ uvedli stratégové ANZ a dodali, že „fyzickou poptávku po zlatě v Indii a Číně by mohly ovlivnit vyšší ceny zlata a vyhlídky na pomalejší hospodářský růst“.

PSALI JSME: J.P. Morgan: Zlato půjde letos vzhůru ke 2 200 dolarům za unci

(luk)