Švýcarský gigant finančních služeb přesto považuje výhled pro zlato za optimistický. Analytici UBS zůstávají přesvědčeni, že vzestup zlata bude pokračovat kvůli strukturálním faktorům a poptávce centrálních bank.
„Věříme, že zlato může stavět na svých ziscích z roku 2024, kdy vzrostlo o 27,6 procenta, což představuje jeden z jeho nejsilnějších ročních výkonů za víc než deset let a překonalo výnosy akciového indexu S&P 500.
Přestože americké úrokové sazby mohou klesnout méně, než se očekávalo, jsou stále na cestě k poklesu. A případ zlata nespočívá jen v sazbách,“ napsali ve zprávě ze 6. ledna.
PSALI JSME: Goldman Sachs vycouvala z prognózy 3 000 dolarů za unci
Server Bitcoin.com si v této zprávě kromě argumentace všeobecné ekonomické nejistoty všímá i zdůraznění role centrálních bank při zvyšování poptávky po zlatě: „Očekáváme, že poptávka centrálních bank zůstane solidní – v roce 2025 předpovídáme nákupy kolem 900 tun,“ tvrdí UBS.
Tento faktor však pozvolna ztrácí věrohodnost, protože zásadní zdroj informací o centrálních bankách – marketingová organizace World Gold Council (WGC, Světová rada pro zlato, pozn. red.) sama nemá jasno, kolik zlata centrální banky vlastně nakoupily.
Po sečtení jejích měsíčních přehledů vychází nákupy centrálních bank bez prosince na pouhých 320 tun, přesto ve čtvrtletních přehledech uvádí WGC za prvních devět měsíců roku 2024 součet 694 tun. Přitom jedním dechem konstatuje, že meziročně dopadl třetí kvartál katastrofickým propadem o 49 procent!
PSALI JSME: Nejvíc zlata na světě nakoupilo Polsko
Jen v tomto čtvrtletí se nákupy centrálních bank snížily meziročně z 363,9 tuny na 186,2 tuny. A pod čarou ale dodává: „Poptávka centrálních bank, která je zde uvedena, zahrnuje agregované hlášené změny a také odhad pro nehlášené nákupy. To se liší od našich měsíčních statistik, které zahrnují pouze hlášené změny.“
Analytici většiny komerčních bank tak ve svých předpokladech vycházejí z nejisté veličiny, o kterou však opírají velkou část svých prognóz. I když WGC nezaručuje přesnost ani úplnost jakýchkoli informací a nepřijímá za ně odpovědnost, přesto je tento zdroj jakoby nezpochybnitelný.
Ale možná se vše projasní na začátku února, až WGC zveřejní celkovou bilanci minulého roku. Nicméně již dnes se netají tím, že nákupy centrálních bank určitě nebudou tak vysoké jako v předchozích dvou rekordních letech, kdy přesáhly tisíc tun. Ale také to, že jejich čisté nákupy zlata (po odečtení prodejů) trvají už 15 let.
PSALI JSME: Bloomberg: Největšími kupci zlata jsou nyní východoevropské centrální banky
(rek)