Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Švýcarský vývoz zlata do Spojených států v březnu prudce vzrostl

Švýcarské dodávky zlata do Spojených států letos v březnu prudce vzrostly a dosáhly nejvyšší hodnoty od května 2020. Ukázaly to údaje švýcarských celních úřadů, protože investoři vystrašení ruskou invazí na Ukrajinu a hrozbou globálního hospodářského zpomalení se zásobili zlatem, informovala agentura Reuters.

Švýcarské dodávky zlata do Spojených států letos v březnu prudce vzrostly a dosáhly nejvyšší hodnoty od května 2020. Ilustrační foto: iStock

Burzovně obchodované fondy (ETF) ukládající zlato pro investory přidaly v březnu do svých zásob 185 tun v hodnotě přibližně 15 miliard amerických dolarů, což je podle Světové rady pro zlato (World Gold Council) nejvíce od července 2020. Takto silná poptávka investorů tlačila v únoru a březnu ceny zlata vzhůru.

Švýcarsko je největším světovým centrem pro rafinaci a tranzit zlata, aktiva, které je obvykle považováno za bezpečné místo pro uložení bohatství v době ekonomických a politických otřesů. Švýcarský vývoz do Británie, která je stejně jako Spojené státy centrem investic a obchodu se zlatem, rovněž vzrostl a byl nejvyšší od června 2021.

Na druhé straně dodávky zlata do Číny a Indie, největších spotřebitelských trhů, prudce poklesly. Maloobchodní spotřebitele v Asii často odrazují vyšší ceny zlata, podotkla agentura. Švýcarský vývoz do pevninské Číny a Hongkongu v březnu klesl na nejnižší úroveň za poslední rok a dodávky do Indie byly nejmenší od května 2021. Zlato se v úterý obchodovalo kolem 1 900 dolarů za unci.

PSALI JSME: Polovina zlata švýcarských rafinerií končí v Číně

(luk)