Zlato (oz) / USD
2 329,57
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Polovina zlata švýcarských rafinerií končí v Číně

Navzdory otevření řady nových rafinerií zlata na Středním východě a v Asii si malé evropské Švýcarsko uchovává tradičně vedoucí pozici ve zpracování zlata. Nejnovější údaje švýcarské celní správy ukazují, že z hlediska celosvětových toků zlata mají švýcarské rafinerie klíčový význam.

V roce 2018 bylo ve Švýcarsku rafinováno nebo přepracováno 1473 tun zlata, což je zhruba polovina celosvětové těžby zlata. Foto: iStock

Švýcarské rafinerie se soustřeďují na získávání větších zlatých valounů a tyčí ze světových dolů a tzv. šrotového zlata, které  přeměňují na malé cihličky a plátky o vysoké ryzosti, jež jsou nejvíce poptávané právě v Asii a na Středním východě.

V roce 2018 bylo ve Švýcarsku rafinováno nebo přepracováno 1473 tun zlata, což je zhruba polovina celosvětové těžby zlata. Z toho 1266 tun (86 %) putovalo do Asie a na Střední východ, zejména do Číny (452 tun), Indie (278 tun) a Hongkongu (275 tun).

Poptávka po zlatě hlavně v oblasti Asie směřuje, jak píše londýnský server Sharps Pixley „do silných rukou“. To znamená, že není pravděpodobné, že by se vrátilo zpět na trh. Tak tomu je zejména v Číně, přičemž většina zlata směřující do Hongkongu je určena jen pro další přepravu na pevninskou Čínu, která vývoz zlata nepovoluje.

Desítky tun drahého kovu míří také do Thajska, Singapuru, Malajsie, Spojených arabských emirátů a Turecka. Z evropských zemí pak nejvíce do Francie (76 tun), Německa (50 tun) a Itálie (28 tun). Do USA, které mají vlastní zpracovatelské kapacity, míří z alpského státu jen 10 tun zlata, do Británie pouze o dvě tuny více. Celkové vývozy švýcarského zlata za rok 2018 byly o 107 tun vyšší než před rokem.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato